Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Wall Street Starbucks’tan Memnun! Hisseler Yılbaşından Bu Yana Yüzde 15 Yükseldi

Görünürde öyle olmasa da Wall Street'in Strabucks'ın gidişatından gayet memnun olduğu ortaya çıktı. Detaylar aşağıda;
Wall Street Starbucks’tan Memnun! Hisseler Yılbaşından Bu Yana Yüzde 15 Yükseldi
Yorum

ABD’li dev kahve zincirindeki CEO değişimi, Wall Street tarafından pek iyi karşılanmamasına ve o dönem şirketin geleceğiyle ilgili endişelere yol açmasına rağmen Kevin Johnson’ın işleri gayet iyi idare ettiği ortaya çıktı. Başka bir deyişle, bu yıl Starbucks görev değişimi ve kargaşalarla dolu bir süreç geçirmiş gibi görünse de hisseler tam tersi yönde hareket etti.

Keza kahve devinin hisseleri yılbaşından bu yana yüzde 15 civarında yükseldi ve neredeyse tüm zamanların en yüksek seviyesine yaklaştı. Tabii, geçen süre içerisinde görevi şirketin başarılı kurucusu Howard Schultz’dan devralan Kevin Johnson bu arada bazı önemli kararlar almak durumunda da kalmıştı.

Bunlardan bir tanesi Nisan ayından Philadelphia’daki bir Starbucks mağazasında yaşanan iki siyahi müşterinin tutuklanması olayıydı.

Starbucks Siyahi Müşteri Tutuklanma Olayı Çünkü söz konusu olayda Johnson, Starbucks mağazasında tutuklanan iki siyahi müşteriyle tanışıp bizzat özür dilemiş ve daha iyisini yapmak için söz vermişti. Olayın ardından zincir, Mayıs ayı sonlarında ırkçılığa karşı eğitim vermek için 8000 şubesini aynı anda kapatmaya karar vermişti. Bunun yanında Schultz, Haziran ayında yönetim kurulu başkanlığını bırakacağını açıkladıktan sonra şirketten mağaza kapatma kararını açıklamıştı.

ABD’deki 150 mağazasını kapatacağını ve satış büyümesi tahminini düşürdüğünü duyuran Starbucks’ın bu hamlesi hisseleri etkilemişti.

Strabucks Mağaza Kapatma Hisseleri EtkilediKevin Johnson önderliğinde alınan karara göre şirket normalin 3 katı seviyesinde mağaza kapatma kararı almıştı. Duyurunun ardından ABD’li kahve devinin hisseleri yüzde 9’un üzerinde düşmüş ve hisse senetleri düşmeye devam etmişti. Haziran sonunda da hisseler 52 haftanın en düşük seviyesine ulaşmıştı.

İlgili haberde Schultz’un 2000 yılında Starbucks’ın CEO’luk görevinden ayrıldığı fakat 2008’de satışlar düştükten sonra geri döndüğü bilgilerine de yer verildi.

Starbucks Hisseleri Yılbaşından Bu Yana Yüzde 15 Yükseldi Ayriyeten daha önce Microsoft, IBM ve JNPR’de yöneticilik yapmış olan Kevin Johnson’ın 2015’te işe alındığı ve 2017’de CEO olduğu kaydedildi. Schultz’un bu yıl başkanlık görevini bırakmasının ardından hızlıca kriz moduna geçen Johnson, hamlelerinde hem üçüncü hem de dördüncü çeyrek sonuçlarının beklentileri aşmasıyla haklı olduğunu gösterdi.

Nestle ile yapılan 7.15 milyar dolarlık anlaşma hoş karşılanırken, şirket uluslararası genişleme planını sürdürerek İtalya’daki ilk lokasyonunu Eylül ayında açtı. İlaveten şirketin Çinli Alibaba ile ortaklığı da alkışlandı. Kısacası, Starbucks bu yıl öyle güzel gelişmelere imza attı ki aktivist yatırımcı Bill Ackman bile son zamanlarda 900 milyon dolarlık hisse satın almıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu