Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Standard Chartered CEO’su Yeni Bankacılık Risklerine Karşı Uyardı

Standard Chartered’ın CEO’su Bill Winters, bankacılık sektörünün yeni sorunlarla karşı karşıya kalabileceği konusunda uyarıda bulundu.
Standard Chartered CEO’su Yeni Bankacılık Risklerine Karşı Uyardı
YAYINLANMA ZAMANI

Birleşik Krallık merkezli finans şirketi Standard Chartered CEO’su Bill Winter geçen ay yaşanan piyasa çalkantısına atıfta bulunarak, bankacılık sektörünün yeni sorunlarla karşı karşıya kalabileceğini söyledi.

Bill Winters, bazı bankalardaki dengesizlikler açığa çıktıkça, diğer sorunların görünür hale gelebileceğini ifade etti. Bankanın CEO’su açıklamasında, “Krizi arkamızda bırakabileceğimizi düşünüyorum. Sorunu arkamızda bırakabileceğimizi sanmıyorum” diye konuştu.

Düzenleyicilerin geçen ay hızlı müdahalesi, Silicon Valley Bank’ın ve daha sonra Credit Suisse’in çöküşünün daha geniş bir bankacılık krizine dönüşmesini engelledi. Makroekonomik ortamdaki dramatik değişikliğin ve beraberinde yükselen enflasyonu dizginlemeyi amaçlayan hızlı faiz oranları artışının, bazı borç verenlerde yeni sorunlar yaratabileceği uyarısında bulundu.

Winters: Henüz Kriz Yaratmamış Sorunlar Var

Winters bunun iş modellerindeki bazı temel kusurları ortaya çıkardığını ve krize dönüşmemiş başka dengesizlikler olduğunu belirtti.

Standard Chartered CEO’su açıklamasının devamında, “Bir tür krizde henüz kendisini göstermeyen, çok düşük faiz oranlarının olduğu bu uzun dönemde oluşan başka dengesizlikler de var. Bunların nerede olduğunu anlamak ve gelebilecek değişiklikleri tahmin etmek bizim görevimiz” ifadelerini kullandı.

GCM Yatırım Banner

Winters, hem ABD hem de İsviçre merkez bankacılarının daha geniş çaplı bulaşmayı önlemede son derece etkili çalışmaları olduğunu söyledi. Olayın dikkatle ele alınması gereken bazı düzenleyici eksiklikleri vurguladığına dikkat çekti.

Winters, bazı düzenleyici boşlukların olduğunu ve bunların kapatılacağından şüphe duymadığını belirterek, “Dikkatli olmazsak buna yanıt olarak ekonomiye muazzam miktarda aşırı düzenleme yükü yükleyebileceğimizi düşünüyorum.” diye konuştu.

Kârının çoğunu Asya ve gelişmekte olan ekonomilerden elde eden Standard Chartered, Çarşamba günü kazanç raporunu açıklayacak. Banka bir önceki çeyrekte, küresel faiz oranlarındaki artışların borç verme gelirini artırmasıyla yıllık vergi öncesi karında yüzde 28′lik bir artış bildimişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.