Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Standard Chartered Bank/Cooper: “Altın, Perakende Yatırımcıların Etkisiyle 2020’de Rallide Olacak”

Standard Chartered Bank, altındaki rallinin 2020 yılında da devam edeceğini öngörüyor.
Standard Chartered Bank/Cooper: “Altın, Perakende Yatırımcıların Etkisiyle 2020’de Rallide Olacak”
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Birleşik Krallık merkezli Standard Chartered Bank, yukarı yönlü riskin devam etmesi halinde altındaki yukarı desteğin perakende yatırımcılar tarafından sağlanacağını öngördü.  Altındaki rallinin sağlanacak bu destek sayesinde 2020 yılında da devam edeceğini söyleyen Standard Chartered’in değerli metaller analisti Suki Cooper, altının son 6 yılın rallisini gördüğünü anımsattı.

Altına ilişkin tahminlerini paylaşan Cooper, son 6 yılın rallisine rağmen çoğu yatırımcının güvenli liman alımlarını sonlandırmak yerine devam ettireceği yönünde fikir yürüttü. Dünkü işlemlerinde ons başına 1495 lira olan altının, 2019 sonuna doğru onsunun 1510 dolar olacağını öngören Cooper, 2020 yılının aynı dönemi için yine ons başına 1570 dolar seviyesini öngördü.

Dünya genelindeki küresel merkez bankalarının bu yıl borçlanma maliyetlerini düşürmek amacıyla faiz indirimlerine yönelmesi, bunun yanında ABD ve Çin arasında 18 aydır devam eden ticaret savaşı küresel ekonomik büyümeyi yavaşlattı.

Küresel Ekonomik Büyüme YavaşladıYavaşlayan küresel büyüme ile birlikte güvenli liman olarak gördükleri altına yönelen yatırımcıların bu hamlesinden destek bulan altın alımları, değerli metale bu yıl %16 değer kazancı sağladı.

Geçtiğimiz hafta kısmi anlaşmaya varma kararı alan ABD ve Çin’in bu adımıyla piyasalara risk iştahı yeniden hakim oldu. Yatırımcılar altın destekli exchange traded fonları ile (ETF) altın alımlarını sürdürdü. ETF’deki altın varlıkları 2012 yılından bu yana gördüğü tarihindeki en yüksek seviyesine yaklaştı.

Cooper, perakende yatırımcılarının oluşturacağı talebin altında bir sonraki yukarı yönlü hareketin temel destekçisi olacağını söyledi. Onun bu yorumu, ETF varlıkları ve taktik yatırımlarının yüksek seviyelerde olmasına rağmen geldi.

Altındaki Yukarı Yönlü Hareketin Temel DestekçisiGüvenli limana yönelme ihtiyacı duyan perakende yatırımcılarının altını değerlendirmeden önce, merkez bankalarından gelebilecek ilave faiz indirimlerini takip ettiklerini ve bununla birlikte hisse senedi piyasalarındaki gevşemeyi görmek istediklerini belirtti. Cooper ardından 2020 yılında altındaki yukarı yönlü seyrinde perakende yatırımcıların önemli bir rol oynayacağını yineledi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın