Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Staj ve Çıraklık Mağdurları Emeklilik İstiyor

Staj ve Çıraklık Sigortası Mağdurları Federasyonu üyeleri, mesleki eğitimdeki sigorta başlangıçlarının emeklilik için dikkate alınmasını talep etti. İşte detaylar;
Staj ve Çıraklık Mağdurları Emeklilik İstiyor
HABER GİRİŞ

Staj ve Çıraklık Sigortası Mağdurları Federasyonu üyeleri bugün “Mesleki Eğitim Kanunu” kapsamında sigorta başlangıçlarının emeklilik için dikkate alınması talebinde bulunmak için Ankara’da Anıtpark’ta bir miting düzenledi.

Mağdurlar, çıraklık dönemlerindeki sigorta başlangıçlarının emeklilik için dikkate alınması amacıyla yasal düzenlemelerin yapılmasını istedi.

Türkiye’nin birçok yerinden bugün Ankara’ya gelen staj ve çıraklık mağdurları, mitingde staj dönemlerinde iş kazası geçiren ve hayatını kaybeden çocukların fotoğrafların olduğu pankartlar açtı.

Türkü ve marşlar söyleyen eylemciler, “Hak hukuk adalet” ve “Geciken hakkımız teslim edilsin” ifadelerinin yer aldığı yazılı pankartlar taşıdı.

Staj ve Çıraklık Sigortası Mağdurları Federasyon Başkanı Murat Bal, çeşitli örneklerle mağduriyetlerini anlattı. Bal açıklamasında şu şekilde konuştu;

GCM Yatırım Banner

“Hani bizim hizmet akdimiz yoktu. Hani biz fiili çalışmıyorduk. Biz fiili çalışırken işte bu kazalara uğradık, vefatlar verdik.”

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerinde 10 yılın en düşük işsizlik oranının açıklandığına işaret eden Bal, TÜİK verilerinde işçi olarak gösterildiklerinin altını çizdi.

Bu sebepten Çalışma Bakanlığı’na seslenen Bal, işçilikten kaynaklanan özlük haklarının verilmesini talep etti.

3308 Sayılı Mesleki Eğitim Kanunu’nda yasal düzenleme yapılarak, sigorta başlangıçlarının emeklilik için dikkate alınmasıyla mağduriyetlerin giderilmesini istedi. Sigorta başlangıçlarının emeklilik için dikkate alınmasıyla mağduriyetlerin giderileceğine dikkat çekti.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın