Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Sri Lanka’da Krizin Ciddiyeti Anlaşılmadı: Elektriğe Zam Yolda!

Sri Lanka’da ekonomik kriz sürerken ülkenin enerji bakanından endişeyi artıran açıklamalar geldi. İşte detaylar;
Sri Lanka’da Krizin Ciddiyeti Anlaşılmadı: Elektriğe Zam Yolda!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Sri Lanka, tarihinin en kötü ekonomik kriziyle mücadeleyi sürdürüyor. Bugün Sri Lanka Enerji Bakanı Kanchana Wijesekera’dan gelen açıklamalarsa endişeleri artıracak nitelikte.

Bu hafta ekonomik kriz ile mücadelede akaryakıt fiyatlarının yükseltildiğini açıklayan Enerji Bakanı, bugün de elektrik faturalarına yönelik açıklamasıyla gündeme geldi.

Bugün düzenlediği basın toplantısında konuşan Wijesekera, tüm tarafların elektrik tüketimi konusunda duyarlı olmasını, kurumsal ve bireysel elektrik tüketiminin azaltılmasını talep etti.

İnsanların ülkedeki güç krizinin ciddiyetini anlamadıklarını belirterek elektrik tüketimi çok yüksek olan tüketiciler için elektrik faturası oranlarının revize edilmesi için bir teklif sunulacağını belirtti.

Bazı kurumların normal tarifeden daha az ödediği programların uygulandığına işaret eden Bakan, bu imkanın da kötüye kullanıldığını söyledi.

Elektrik üretimi nedeniyle zarar edildiğini de ifade ederek, hastaneler ve dar gelirli konutlar dışında, otel ve sanayi gibi yüksek tüketime sahip bazı kurumlar için tarife revizyonu önerildiğini aktardı.

GCM Yatırım Banner

Enerji Bakanı, bazı yüksek tüketimli tesisler için tarifenin iki veya üç katına çıkma şansı olabileceğini dile getirdi.

Bu nedenle, en iyi alternatifin güneş panellerinden yardım almak olduğunu ve çatıların güneş panelleri ile donatılması için hızlı adımlar atılması talimatını verdiğini ekledi.

Enerji Bakanı Kanchana Wijesekera, bu hafta akaryakıt fiyatlarının yükseltilmesinin kabine tarafından onaylandığını belirtmişti. Söz konusu zamla benzinin yüzde 20-24, motorinin ise yüzde 35-38 artırılacağını duyurmuştu.

Dün yaptığı açıklamada elektrik üretimi için yakıt faturasının ayda 100 milyon ABD dolarını aştığını belirterek hızlı yenilenebilir enerji üretim planının 1 Haziran’dan itibaren yürürlüğe gireceğini söylemişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.