Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Sri Lanka IMF’den Acil Mali Yardım Talep Etti

Krizin her geçen güç büyüdüğü Sri Lanka şimdi de IMF'den acil ve hızlı mali yardım talebinde bulundu. İşte detaylar;
Sri Lanka IMF’den Acil Mali Yardım Talep Etti
HABER GİRİŞ

Borçlarını ödeyemeyen Sri Lanka, döviz kıtlığı nedeniyle dünyanın en kötü ekonomik krizini yaşıyor. Temel ihtiyaçlara odaklanan ülkenin merkez bankası başkanı, ülkenin yabancı borç ödemelerini durdurma kararı almıştı.

Şimdi ise ülke Uluslararası Para Fonu’ndan (IMF) hızlı mali yardım talebinde bulundu. Ülkenin maliye bakanı yardımcısı tarafından yapılan açıklamaya göre; küresel borç veren başlangıçtaki isteksizliğin ardından bunu düşünebileceğini söyledi.

Sri Lanka Maliye Bakanı Ali Sabry başkanlığındaki bir heyet, IMF ile resmi görüşme başlatmıştı. Heyet, hükümetin rezervlerini artırmaya yardımcı olacak, temel yakıt, gıda ve ilaç ithalatını karşılamak için köprü finansmanı çekecekleri bir program üzerinde görüşmek istemişti.

IMF’nin ilk başta bu programı uygun görmediği ve kriterlerini karşılamadığı bilgisi verilirken, şimdi olumlu bakmaya başladığı söylendi.

Sabry’nin yardımcısı Shamir Zavahir’in Twitter’da yaptığı açıklamaya göre; “Dışişleri bakanı mevcut tedarik zinciri sorunlarını azaltmak için hızlı finansman aracı (RFI) talebinde bulundu. Ancak başlangıçta IMF bunun kriterlerin karşılamadığı görüşünde.”

GCM Yatırım Banner

Zavahir, IMF’nin benzersiz koşullar nedeniyle bir talebi değerlendirebileceğini söyledi. Zavahir, “Her halükarda IMF, Genişletilmiş Fon Kolaylığı verilmesine olumlu bakıyor. İdeal olarak bu hızlandırılabilirse uzun vadeli çözümler devreye girene kadar kısa vadede işleri stabilize etmeye yardımcı olabilir,” dedi.

Ülkede koronavirüs pandemisi, yanlış yönetilen hükümet finansmanı ve yabancı rezervlerini tüketen artan yakıt fiyatlarının getirdiği yıkıcı bir mali krizle savaşırken protestolar patlak vermişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.