Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Sri Lanka Başbakanı Artan Protestolarla İstifa Etti!

Sri Lanka Başbakanı Mahinda Rajapaksa, bugün artan çatışmalar sonrasında istifasını açıkladı. İstifa, 22 milyonluk ada ülkesi tarihin en kötü ekonomik kriziyle boğuşurken geldi.
Sri Lanka Başbakanı Artan Protestolarla İstifa Etti!
HABER GİRİŞ

Sri Lanka Başbakanı Mahinda Rajapaksa’nın bugünkü istifası dünya basınında büyük yer tuttu. İstifa açıklaması, ülkenin en kötü ekonomik krizinin ortasında ticari başkent Kolombo’da hükümet yanlısı ve karşıtı göstericiler arasında çıkan çatışmalardan saatler sonra geldi.

Haftalardır süren protestolar sırasında 22 milyonluk ada ülkesi, Başkan Gotabaya Rajapaksa ve ağabeyi olan Başbakan Mahinda Rajapaksa’nın ekonomiyi kötü idare ettikleri için istifasını istedi.

Başbakan baskıya dayanamazken bugün yapılan resmi açıklamada 76 yaşındaki kıdemli politikacının istifa ettiği bildirildi.

Açıklamada Başbakan Mahinda Rajapaksa’nın istifa mektubunu Devlet Başkanı Gotabaya Rajapaksa’ya gönderdiği söylendi.

İstifa mektubunda Başbakan Mahinda Rajapaksa’nın geçici bir birlik hükümeti kurulmasına yardım etmek için istifa ettiği belirtildi. “Birden fazla paydaş, mevcut krize en iyi çözümün, tüm partilerden oluşan bir geçici hükümetin kurulması olduğunu belirtti” ifadelerine yer verildi.

İstifa, polisin ülke genelinde sokağa çıkma yasağı uygulamasıyla sonuçlanan kaos ve şiddet dolu bir günde geldi. Çatışma, yüzlerce iktidar partisi destekçisinin cumhurbaşkanlığı ofisinin dışındaki hükümet karşıtı protesto alanına yürümeden önce başbakanın resmi konutunun önünde toplanmasıyla başladı.

GCM Yatırım Banner

Ülke Mart ayından bu yana sivil huzursuzluklarla sarsılıyor. Hükümetin, Sri Lanka’nın 1948’de bağımsızlığını ilan etmesinden bu yana yaşadığı en kötü ekonomik krizi yanlış idare etmesiyle artan öfkeyle gösteriler zaman zaman şiddete dönüşüyor.

Halk bugün yine sokağa dökülürken polis çatışmaların ardından ülke çapında sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini duyurdu. CNN tarafından aktarılan bilgilere göre Colombo Ulusal Hastanesi, protestolarda şiddet olaylarının ardından en az 80 kişinin hastaneye kaldırıldığını söyledi. Ayrıca Kolombo’da silahlı birlikler konuşlandırıldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.