Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Spotify’ın Aylık Aktif Kullanıcı Sayısı İlk Kez 500 Milyonu Aştı

Dijital müzik servisi Spotify, yeni pazarlara açılması ile beraber aylık aktif kullanıcı sayısını yarım milyarın üzerine taşıdı. Detaylar şöyle...
Spotify’ın Aylık Aktif Kullanıcı Sayısı İlk Kez 500 Milyonu Aştı
HABER GİRİŞ

Dünyanın en çok kullanılan çevrimiçi müzik servisi Spotify’ın kullanıcı sayısı ve gelirleri artmaya devam ediyor. Spotify, daha fazla pazara açılmasının da yardımıyla, aylık aktif kullanıcı sayısında ilk kez yarım milyar sınırını aştı. Kullanıcı sayısı bir önceki çeyreğe kıyasla yüzde 5 arttı.

Aylık aktif kullanıcı sayısı ilk çeyrekte Spotify’ın rehberliğini ve analistlerin 500 milyon olan tahminini geçerek 515 milyona yükseldi. Gelirin çoğunu oluşturan premium aboneler, 206 milyon olan tahminleri aşarak yüzde 15 artışla 210 milyona ulaştı.

Mevcut çeyrek için 217 milyon olan premium abone tahmini de 212 milyon olan beklentileri aştı. Şirket bir sonraki çeyreğe kadar aylık 530 milyon aktif kullanıcıya ulaşmayı bekliyor.

Spotify geçen yıl, 2030’a kadar bir milyar kullanıcıya ulaşma ve yıllık geliri 100 milyar dolara çıkarma planlarını ortaya koydu. Ayrıca, podcast’lere ve sesli kitaplara yönelik maliyetli genişlemesinden yüksek kar marjı sağlanacağı belirtildi.

Spotify CEO’su Daniel Ek, müzik servisinin bir sihirli değnek olmadığını ve sürekli yeni şeyler eklediklerini söyledi. İsveç merkezli müzik servisi, 3,04 milyar euro olan geliri ile 3,35 milyar dolar hedefini kaçırdı ve beklenenden daha büyük bir kayıp bildirdi.

GCM Yatırım Banner

Ek, ilk çeyrekte hala çok fazla makro dalgalanma olduğunu ve şirketin bundan etkilendiğini söyledi. Pek çok abonenin ücretsiz denemeye veya bir aile planının parçası olarak geldiğini belirten Ek, Spotify’ın hemen gelir elde etmediğini ve bunun sonraki çeyreklerde görünür hale geleceğini ifade etti.

Devam eden ekonomik belirsizlik nedeniyle durgunlaşan reklam piyasası, fiyatların düşmesine yol açarak Spotify’ın marjlarını olumsuz etkiledi. Brüt kar marjı, bir önceki yılın ilk çeyreğindeki yüzde 25,3’e kıyasla, yüzde 25,2’ye geriledi.

Spotify’ın cari çeyrek gelir tahmini olan 3,2 milyar euro olarak açıklandı. Bu, gelirin 3,26 milyar euro olan tahminin altında kaldığını gösteriyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.