Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Spotify’da Büyüme Sürüyor: İkinci Çeyrekte Gelir ve Abone Artışı

Çevrimiçi müzik servisi Spotify, 2022 ikinci çeyrek verilerini açıkladı. Şirket hem gelirini hem de abone sayısını artırdı.
Spotify’da Büyüme Sürüyor: İkinci Çeyrekte Gelir ve Abone Artışı
HABER GİRİŞ

İsveç merkezli dijital müzik platformu Spotify, 2022 ikinci çeyrek kazançlarını açıkladı. Firma analistlerin beklentilerinin üzerinde gelir sağladı. Açıklama sonrası Spotify hisseleri yüzde 14’ten fazla yükseldi.

Spotify, reklamcılığına yatırım yapmaya devam etti ve reklam destekli gelir geçen yıla nazaran yüzde 31 artarak 360 milyon euroya ulaştı.

Şirket daha önce Rusya’daki savaş nedeniyle bu ülkedeki operasyonlarını durdurma kararı almıştı. Buna rağmen ikinci çeyrekte 433 milyon aylık aktif kullanıcı bildirildi. Bu rakam yıllık bazda yüzde 19 artışı temsil ediyor.

Şirket, bu büyümenin başarılı pazarlama kampanyalarına, Latin Amerika’daki Z kuşağının gücüne ve Avrupa’daki hesap yeniden etkinleştirmelerine bağlanabileceğini söyledi. Ücretli abone artışı, geçen yıldan bu yana yüzde 14 artarak 188 milyona ulaştı.

Şirket Daralmanın Ortasında Büyüyor

Spotify CEO’su Daniel Ek şirketin kazanç çağrısında yaptığı açıklamada, bazı pazarların tahminlerinin üzerinde sonuç verdiğini belirterek, proaktif olarak çalışan sayısını yüzde 25 azaltma planlarını yineledi.

GCM Yatırım Banner

Ek, “Bunu daha önce de söyledim, yalnızca paranoyakların hayatta kaldığına inanıyorum ve işler daha da kötüye gidecekmiş gibi hazırlanıyoruz, ancak şu anda gördüklerim göz önüne alındığında iyimser olmaktan başka bir şey değil.” diye konuştu. Spotify geçtiğimiz haftalarda işe alım süreçlerini yavaşlatacağını açıklamıştı.

Şirket, Spotify’ın üçüncü çeyrekte aylık yaklaşık 17 milyon yeni aktif kullanıcı eklemeyi ve toplamını 450 milyona çıkarmayı hedefliyor. Bu çeyrekte 194 milyon ücretli aboneye ulaşılması ve bu da 6 milyonluk bir artışa işaret ediyor. Gelirin ise 3 milyar euroya çıkması bekleniyor.

Spotify CFO’su Paul Vogel, “Küresel makro görünümü izlemeye devam ediyoruz, ancak bugüne kadar kullanıcı veya abone görünümümüz üzerinde gerçek bir etki görmedik. Özellikle, geçen yılın 3. çeyreğine benzer şekilde, bu çeyrekte de gelirin ve abone sayısının artmasını bekliyoruz.” açıklamasında bulundu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın