Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Spotify Ekonomik Endişeler Nedeniyle İşe Alımları Yavaşlatıyor

Dijital müzik platformu, makroekonomik riskleri neden göstererek işe alımları yüzde 25 oranında azaltma kararı aldı. Ayrıntılar geliyor...
Spotify Ekonomik Endişeler Nedeniyle İşe Alımları Yavaşlatıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Dünyanın en çok kullanılan çevrimiçi müzik servisi Spotify, işe alımlarını yüzde 25 oranında azaltma kararı aldı. Spotfiy böylece küresel boyutta artan ekonomik endişeler sonrası harcamalarında daralmaya giden son teknoloji şirketi oldu.

Spotify İcra Kurulu Başkanı Daniel Ek, platformda işe alım sürecinin devam edeceğini, ancak önümüzdeki birkaç çeyrekte hızı yavaşlatacaklarını ve daha ihtiyatlı olacaklarını bildirdi. Şirket dünya çapında yaklaşık 8.230 kişiyi istihdam ediyor.

İsveç merkezli şirketin hisseleri, bu açıklamanın ardından yükseldi ve günlük kazançlarını yüzde 7’ye taşıdı. Spotify Finans Direktörü Paul Vogel, bu ayın başlarında bir yatırımcı konferansı sırasında şirketin küresel ekonomiyi izlediği konusunda yatırım camiasını uyardı.

Henüz iş üzerinde önemli bir etki görülmediğini belirten Vogel, “Durumu yakından takip ediyoruz ve yakın vadede çalışan sayımızın büyümesini değerlendiriyoruz” açıklamasını yaptı. Spotify yatırımcılara faaliyetlere dair sunduğu değerlendirmesinde, podcast ve sesli kitaplara yapılan yatırımların önümüzdeki on yılda büyümeyi hızlandıracağını vurguladı.

Spotify Kendi Pazarının Lideri

Spotify’ın son açıklamalara göre 400 milyonun üzerinde kullanıcısı bulunuyor. Bunların 180 milyondan fazlası ücreti kullanıcı kategorisinde bulunuyor.

Müzik servisi artan enflasyona ve Ukrayna krizinden kaynaklanan risklere yanıt olarak işe alımları yavaşlatan veya işten çıkarmalar ilan eden bir dizi şirkete katılıyor. Geçtiğimiz gün ABD’nin en büyük kripto para borsası Coinbase, 1.000’den fazla çalışanını işten çıkaracağını açıkladı. Uber ve Lyft de işe alım hızını yavaşlatan şirketler arasında yer alıyor.

ABD başta olmak üzere dünya genelinde enflasyon rakamlarının tarihi seviyelere ulaşması ve merkez bankalarının sıkılaştırma politikaları, şirketleri daralmaya iten nedenler arasında yer alıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu