Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Spotify Aile Paketinin Kötüye Kullanılmasını Önlemek Adına Denetimi Sıklaştırıyor

Popüler müzik uygulaması Spotify, aile paketindeki kullanıcı kontenjanlarının kötüye kullanılmasını önlemek adına denetim mekanizmasına yeni kurallar getirdi.
Spotify Aile Paketinin Kötüye Kullanılmasını Önlemek Adına Denetimi Sıklaştırıyor
HABER GİRİŞ

Son yıllarda gelişen teknoloji ile beraber kullanıcıların müzik dinleme deneyimine yönelik yeni platformların yaygınlaştığına tanık oluyoruz. Spotify, Apple Music, YouTube Music gibi platformlar kullanıcılarına ücretli ve ücretsiz abonelik seçenekleri ile hizmet veriyorlar. Premium adı altında verilen ücretli abonelik seçenekleri kullanıcılar uygulamaların sunduğu ayrıcalıklardan faydalanma imkanı buluyor.

Bunların başında ise reklamsız kullanım ve çevrimdışı dinlemenin geldiğini söyleyebiliriz. Spotify dijital müzik servisleri arasında kullanıcı sayısıyla tüm rakiplerinden açık ara üstün bir mecra konumunda. İsveçli müzik servisinin Premium kullanıcı sayısı 130 milyonu geçmiş durumda. Bu kullanıcılardan bir kısmı ise Aile planını seçiyor.

Aile Planı ile 6 kullanıcı aynı paketi kullanabiliyor ve bu durum fiyat açısından son derece cazip görünüyor. Ancak bu paketin bugüne kadar pek çok kez kötüye kullanıldığı da biliniyor. Spotify bu durumu engellemek adına adres doğrulama talebini daha fazla isteyecek.

Adres Doğrulama Talebi Tekrarlanacak

Adres Doğrulama Talebi Tekrarlanacak

Spotify’ın Aile planı ile çok sayıda kullanıcı uygun fiyata Premium abonelik deneyimini yaşayabiliyor. Bu planın kullanılması için aile bireylerinin aynı lokasyonda bulunması gerekiyor. Üyelik esnasında her bir aile bireyi için Spotify adres doğrulaması talep ediyor Ancak buna rağmen bu paketin kötüye kullanıldığı durumlar yaşanıyor. Şirket bu çerçevede ‘Aile için Premium’ hesaplarına yönelik şartlarda düzenleme yaptı.

GCM Yatırım Banner

Yapılan değişiklik ile çevrimiçi müzik servisi aile üyelerinden adreslerini belirli aralıklarla yeniden doğrulamalarını talep edecek. Daha önce paket içerisindeki hesap sahibi ile üyelerin aynı adres üzerinden bir kez giriş yapması yeterli oluyordu. Spotify artık bunu tekrar tekrar talep edecek ve ailedeki bireylerin aynı evde yaşadığından emin olacak.

Dijital müzik devi geçtiğimiz yıl aile üyelerinden bulundukları konumları doğrulamalarını talep etmişti. Ancak bu bu uygulama kullanıcıların gizliliğinin ihlal edeceği gerekçesi ile rafa kaldırılmıştı. Şirket geçen zaman içerisinde bazı ihlallere rastladı ve aile paketine yönelik daha sıkı kontroller getirmeye hazırlanıyor.

Doğrulama Yapılmazsa Paket İptal Edilecek

Doğrulama Yapılmazsa Paket İptal Edilecek

Spotify’ın aile paketinden yararlanmak için aylık 20.99 TL ödemek yeterli oluyor. Bu paket ile 6 kişiye kadar kullanıcı aynı hesap üzerinden faydalanabiliyor ve kendi takip ve çalma listelerini oluşturabiliyorlar. Ancak müzik servisi bu planın kötüye kullanılmasını önlemek adına aile fertlerinin aynı evde yaşamasını talep ediyor. Kullanıcılar Google’ın Haritalar uygulaması üzerinden kendi adreslerini doğruluyorlar ve aile planından yararlanabiliyorlar.

Spotify’ın kullanıcılardan talep ettiği doğrulamaların gerçekleştirilmediği takdirde aile planının iptal edilmesi söz konusu olacak. Alınan bu kararar dair yapılan yorumlarda Spotify’ın bireysel premium aboneliğe olan isteğinin daha fazla olduğu belirtiliyor. Daha önce hazırlanan raporlarda Premium abonelerinin yarısına yakınının aile planına dahil olduğu ortaya çıkmıştı. Tabi bu şirket zarar etmesine neden oluyor.

Bireysel Premium abonelik için kullanıcıların 13.99 TL ödemesi gerekiyor. Spotify’ın aile planına dair denetimi sıkı hale getirerek kullanıcıları bireysel pakete yönlendirmek istediği belirtiliyor. Tabi bu sıkı politika ters tepip kullanıcıların Apple Music, YouTube Music gibi rakiplere kaçmasına neden olabilir.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.