Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Spor Anonim Şirketleri için Asgari Sermaye Şartı Açıklandı

Resmi Gazete’de bugün yayımlanan kararda Spor AŞ’lere asgari sermaye şartı getirildi. İşte detaylar;
Spor Anonim Şirketleri için Asgari Sermaye Şartı Açıklandı
HABER GİRİŞ

Bugün Resmi Gazete’de spor anonim şirketlerinin esas sözleşmesinin asgari içeriği, ortaklık yapısı, pay sahipliği, sermaye ve organlarına ilişkin esaslar tebliği yayımlandı.

Alınan karar göre spor anonim şirketlerinin asgari sermayesi 1 milyon TL’den az olmayacak.

Spor federasyonları, belirli liglerde yer alabilmek için spor anonim şirketi statüsünde olma yükümlülüğü ve bu şirketler için ödenmiş sermayesi 1 milyon TL’den az olmamak üzere asgari sermaye zorunluluğu getirebilecek.

Kararda, spor kulüplerinin, belirli bir spor dalına ilişkin aktif ve pasif varlıklarını bir bütün olarak, bir spor anonim şirketine sermaye olarak koyabileceği veya devredebileceği belirtildi.

Spor AŞ’lerin payları hamiline veya nama yazılı olabilecek. Ancak sermaye piyasası mevzuatına göre borsada işlem görenler hariç olmak üzere, bir spor kulübü ile bağlantılı olan spor anonim şirketlerinin paylarının nama yazılı olması zorunlu olacak.

GCM Yatırım Banner

Yayımlanan düzenlemeye göre gerçek veya tüzel kişilerin aynı ligde yer alan birden fazla spor kulübünde veya spor AŞ’de doğrudan veya dolaylı olarak hakimiyeti bulunamayacak.

Spor anonim şirketleri, bir spor kulübünün bağlı ortaklığı veya iştiraki olarak kurulabileceği gibi spor kulübünden bağımsız olarak da kurulabilecek. Alınan kararda bu şirketlerinin yönetim kurulu, esas sözleşmeyle atanmış veya genel kurul tarafından seçilmiş bir veya daha fazla kişiden oluşabilecek.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.