Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

SPK’dan Uyarı! “Usulsüz Para Toplayanlara Dikkat Edin”

Sermaye Piyasası Kurulu, sosyal medya veya internet üzerinden yatırım amacıyla usulsüz para toplama çalışmalarına karşı uyarıda bulundu. Detaylar haberde...
SPK’dan Uyarı! “Usulsüz Para Toplayanlara Dikkat Edin”
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), sosyal medya, dijital platformlar ve internet aracılığı ile bazı sektör yatırımlarına yönelik usulsüz para toplama çalışmalarına karşı uyarıda bulundu.

SPK’dan yapılan açıklamada gayrimenkul, turizm, sağlık, enerji, iletişim gibi sektörlerde gerçekleştirileceği iddia edilen yatırımların finansmanının sağlanması amacıyla internet, sosyal medya ve dijital platformlarda çeşitli reklamların yayımlandığı belirtildi.

Söz konusu reklamlarla kurulmuş ya da kurulacak olan teşebbüsler yoluyla para toplanmaya çalışıldığı tespit edildiği bilgisi verildi.

Yapılan açıklamada Türk Ticaret Kanunu hükümleri uyarınca, bir şirket kurmak veya şirketin sermayesini artırmak amacıyla yahut vaadiyle halka her türlü yoldan çağrıda bulunularak para toplanmasının yasak olduğu belirtildi.

Sermaye Piyasası Kanunu uyarınca, sermaye piyasası araçlarının halka arz edilebilmesi için izahname hazırlanmasının ve kurulca onaylanmanın zorunlu olduğu ifade edildi.

GCM Yatırım Banner

Gerekli onaylar alınmadan yapılan halka arzların ya da onaylı ihraç belgesi olmaksızın yapılan ihraçların2 yıldan 5 yıla kadar hapis ve 5 bin günden 10 bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılacağı kaydedildi.

Bu kapsamda yatırımcıların mağdur olmaması için teminen onaylı izahname ya da ihraç belgesi yayımlama yükümlülüğü yerine getirilmeksizin halktan para toplanması suretiyle hisse, hisse senedi ve benzeri isimler altında sermaye piyasası aracı satışını gerçekleştireceklerin cezalandırılacağı aktarıldı.

Kaynak: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın