Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

SPK’dan Telefon Dolandırıcılarına Karşı Yatırımcılara Uyarı

Sermaye Piyasası Kurulu adını kullanarak idari para cezası uygulanacağına dair yatırımcıları arayan kişilere karşı uyarıda bulundu. Detaylar haberde;
SPK’dan Telefon Dolandırıcılarına Karşı Yatırımcılara Uyarı
HABER GİRİŞ

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) yaptığı yazılı açıklamayla yatırımcıları telefon dolandırıcılığına karşı uyardı. Son dönemde SPK’ya ulaşan yatırımcı telefonları üzerine, kendisini SPK veya diğer bir kurum çalışanı, arabulucu ya da vekil olarak tanıtan kişilerin vatandaşlardan para istendiğini bildirdi.

Söz konusu durumun SPK personelinin adını ya da farklı unvanları kullanan kişilerce yapıldığı ifade edilen açıklamada, vatandaşlara şu ifadelerin kullanıldığı kaydedildi;

“Vatandaşlarımızdan, haklarında Kurulumuzca idari para cezası uygulandığı/uygulanacağı veya kumar borcu sebebiyle ve/veya Kurulumuzun arabuluculuk faaliyeti yürütmesi dolayısıyla para gönderilmesinin istendiği yönünde bilgi edinilmiştir.”

SPK açıklamasında, Kurul’un şahısları telefonla arayarak haklarında idari para cezası tesis edilmeden önce uzlaşma başvurusunda bulunup bulunmayacağının sorulması veya belirli IBAN numaralarına para gönderilmesini talep etmesi gibi bir uygulaması bulunmadığına dikkat çekti.

Telefon Dolandırıcılarına Suç Duyurusunda Bulunulacak

Vatandaşlara habere konu olan durum için seslenen SPK, dolandırıcılık kapsamında değerlendirilecek nitelikteki söz konusu faaliyette bulunanlara itibar etmemelerini söyleyerek uyarıda bulundu.

GCM Yatırım Banner

Kurul tarafından ulaşan yatırımcı şikâyet ve başvurularından tespit edilebilen dolandırıcılık fiilinin icrasında kullanılan telefon numaraları ile ilgililer hakkında suç duyurusunda bulunulacağı açıklanarak şöyle belirtildi;

“Kurulumuzca ivedilikle Cumhuriyet Başsavcılıkları nezdinde Türk Ceza Kanunu 157 ve devamı maddeleri uyarınca suç duyurusunda bulunulacaktır.”

Diğer bir taraftan SPK yaptığı açıklamada, telefonla dolandırıcılık filleri nedeniyle mağdur olmuş kişilerin de suç duyurusunda bulunmaları ve zararlarının tazmini için her türlü yasal haklarını kullanmalarının mümkün olduğu hatırlatıldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.