Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

SPK’dan Sermaye Artırımı Onay ve İdari Para Cezası Kararları!

Sermaye Piyasası Kurulu, 9 Ocak tarihinde 2024-1 numaralı yeni bültenini yayımladı. Bültende halka arz onayı var mı? Bültene dair tüm detaylar haberin devamında;
SPK’dan Sermaye Artırımı Onay ve İdari Para Cezası Kararları!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) 9 Ocak 2024 tarihinde 2024-1 numaralı bültenini internet sitesi üzerinden yayımladı. Yeni yılın ilk SPK bülteni olma özelliğini taşıyan bültende halka arz onayı çıkmadı. Sermaye artırımı onayı ve idari para cezası duyurularının yanı sıra erişim engeli getirilen internet siteleri ve suç duyuruları gibi kararlara yer verildi.

Bültende 4 şirketin sermaye artırımına onay verildiği açıklandı. Metemtur Otelcilik ve Turizm İşletmeleri A.Ş.’nin (METUR) yüzde 100 bedelli sermaye artırımı ve ICU Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı A.Ş.’nin (ICUGS) tahsisli sermaye artırımlarına onay verildiği belirtildi.

Ayrıca Anadolu Isuzu Otomotiv Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin (ASUZU) yüzde 200 ve Matriks Bilgi Dağıtım Hizmetleri A.Ş.’nin (MTRKS) yüzde 50 bedelsiz sermaye artırımlarının uygun görüldüğü belirtildi.

Bu şirketler, kısa süre içinde bedelli süreçlerine dair açıklamada bulunacaklar.

SPK Sermaye Artırım Onayları
Kaynak: SPK

Bültende bir borsa şirketine ceza verildiği, bir kişi hakkında ise suç duyurusunda bulunulduğu açıklandı.

GCM Yatırım Banner

Şirket faaliyetleri hakkında meydana gelen gelişmelere ilişkin özel durum açıklaması yapılmaması gerekçesiyle Türk İlaç ve Serum Sanayi A.Ş.’ye (TRILC) idari para cezası verildi.

Türk İlaç ve Serum Sanayi A.Ş.'ye İdari Para Cezası
Kaynak: SPK

Beyaz Filo Oto Kiralama A.Ş. (BEYAZ) pay piyasasında gerçekleştirilen işlemlerde sorumluluğu bulunan Serkan Mırık ismindeki şahıs hakkında ise Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunulmasına karar verildi.

Öte yandan, internet aracılığı ile yurt dışında kaldıraçlı işlem yaptırıldığı belirlenen 30 siteye erişim engeli getirilmesi için hukuki işlemlerin yapılmasına karar verildiği de duyuruldu.

SPK Erişim Engeli İstenen Siteler
Kaynak: SPK

Açıklamada “Türkiye’de yerleşik kişilere yönelik olarak internet aracılığıyla yurtdışında kaldıraçlı işlem yaptırıldığı belirlenen ve aşağıda adresleri verilen internet sitelerine erişimin engellenmesi için Sermaye Piyasası Kanunu’nun 99’uncu maddesinin dördüncü fıkrası uyarınca gerekli hukuki işlemlerin yapılmasına karar verilmiştir.” ifadesi kullanıldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.