Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

SPK’dan Piyasa Bozucu Eylemlere Yönelik Basın Açıklaması!

Borsa İstanbul’da endekslerdeki sert düşüşün ardından Sermaye Piyasası Kurulu tarafından basın açıklaması yapıldı. İşte detaylar;
SPK’dan Piyasa Bozucu Eylemlere Yönelik Basın Açıklaması!
HABER GİRİŞ

Borsada son 2 haftada meydana gelen sert düşüşler Türkiye’nin ekonomi gündemine yerleşti. Yatırımcı akınına uğrayan borsadaki kayıplar insanları kaygılandırdı. Özellikle yeni yatırımcıların anlam veremediği olumsuz tablonun ardından Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından konuyla ilgili olarak basın açıklaması paylaşıldı.

SPK, sermaye piyasasının güvenilir, şeffaf, etkin, istikrarlı, adil ve rekabetçi bir ortamda işleyişinin ve gelişmesinin sağlanmasının, yatırımcıların hak ve menfaatlerinin korunmasının amaçlandığını belirtti.

Borsa İstanbul’da gerçekleşen işlemlerin, Kurul ve Borsa İstanbul tarafından anlık takip edildiği, piyasa bozucu eylemlere karşı gözetim ve denetim faaliyetlerinin Kurul tarafından sürekli olarak yerine getirildiği vurgulandı.

Bu çerçevede sermaye piyasasının güven, açıklık ve istikrar içinde çalışmasını bozacak özellikteki eylem ve işlemlerin tespit edilmesi durumunda, Sermaye Piyasası Kanunu hükümleri kapsamında Kurul tarafından sorumlular hakkında cezai yaptırımlar uygulanacağı duyuruldu.

Borsa İstanbul’da BIST 100 son yılların en büyük kayıplarını yaşıyor. 2023’ün ilk haftasında Perşembe günü yüzde 7 oranında kayıp yaşayan endeksteki hareketlilik yatırımcıların borsaya duyduğu güvenin azalmasına ortam hazırladı.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın