Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

SPK’dan Piyasa Bozucu Eylemlere Yönelik Basın Açıklaması!

Borsa İstanbul’da endekslerdeki sert düşüşün ardından Sermaye Piyasası Kurulu tarafından basın açıklaması yapıldı. İşte detaylar;
SPK’dan Piyasa Bozucu Eylemlere Yönelik Basın Açıklaması!

Borsada son 2 haftada meydana gelen sert düşüşler Türkiye’nin ekonomi gündemine yerleşti. Yatırımcı akınına uğrayan borsadaki kayıplar insanları kaygılandırdı. Özellikle yeni yatırımcıların anlam veremediği olumsuz tablonun ardından Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından konuyla ilgili olarak basın açıklaması paylaşıldı.

SPK, sermaye piyasasının güvenilir, şeffaf, etkin, istikrarlı, adil ve rekabetçi bir ortamda işleyişinin ve gelişmesinin sağlanmasının, yatırımcıların hak ve menfaatlerinin korunmasının amaçlandığını belirtti.

Borsa İstanbul’da gerçekleşen işlemlerin, Kurul ve Borsa İstanbul tarafından anlık takip edildiği, piyasa bozucu eylemlere karşı gözetim ve denetim faaliyetlerinin Kurul tarafından sürekli olarak yerine getirildiği vurgulandı.

Bu çerçevede sermaye piyasasının güven, açıklık ve istikrar içinde çalışmasını bozacak özellikteki eylem ve işlemlerin tespit edilmesi durumunda, Sermaye Piyasası Kanunu hükümleri kapsamında Kurul tarafından sorumlular hakkında cezai yaptırımlar uygulanacağı duyuruldu.

Borsa İstanbul’da BIST 100 son yılların en büyük kayıplarını yaşıyor. 2023’ün ilk haftasında Perşembe günü yüzde 7 oranında kayıp yaşayan endeksteki hareketlilik yatırımcıların borsaya duyduğu güvenin azalmasına ortam hazırladı.

MANŞET HABER
Ekonomide Devasa Büyüme! Üçüncü Çeyrek Beklentileri Aştı

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu