Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

SPK’dan Kritik Uyarı: Hisse Pazarlığına Hapis Cezası Verilecek

Sosyal medya üzerinden yatırımcıları yanlış tavsiyeler vererek yönlendiren ve zarara uğratanlara hapis cezası verilecek. İşte detaylar;
SPK’dan Kritik Uyarı: Hisse Pazarlığına Hapis Cezası Verilecek
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), 31 Temmuz tarihinde resmi web sitesi üzerinden basın açıklaması yaptı. Kurul, yapılan gözetim ve denetim faaliyetleri çerçevesinde sosyal medya mecraları, oluşturulan üyelik bazlı gruplar ve sohbet odaları üzerinden hisse pazarlandığının tespit edildiğini açıkladı.

Yetkilendirilmiş yatırım danışmanlığı ve benzeri sermaye piyasası faaliyeti izni olmayan kişi veya kişilerce, yatırımcıların yönlendirilerek mağdur edildiği belirtildi.

Hapis Cezası Verilecek

6362 sayılı SPK Kanunu’na göre “Piyasa Dolandırıcılığı” başlıklı 107’nci maddesinde piyasa dolandırıcılığı suçlarının düzenlendiği aktarıldı.

Düzenlemeler uyarınca açıklanan suçlar:

– Sermaye piyasası araçlarının fiyatlarına, fiyat değişimlerine, arz ve taleplerine yönelik yanlış veya yanıltıcı izlenim uyandırmak amacıyla alım veya yapmak, emir vermek, emri iptal etmek, emri değiştirmek veya hesap hareketleri gerçekleştirmek

GCM Yatırım Banner

– Sermaye piyasası araçlarının fiyatlarını, değerlerini veya yatırımcıların kararlarını etkilemek amacıyla yalan, yanlış veya yanıltıcı bilgi vermek, söylenti çıkarmak, haber vermek, yorum yapmak, rapor hazırlamak ya da bunları yaymak ve bu suretle menfaat sağlamak

Yukarıda belirtilen suçları işleyen kişilerin 3 yıldan 5 yıla kadar hapis ve beş bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılacağı hükmünün bağlandığı vurgulandı.

“Yatırımcılar Zarara Uğratıldı”

Basın açıklamasında sosyal medya mecralarında gruplar kurarak yatırımcıları yönlendiren şahısların grup içerisinde hisselere oluşturdukları talep sayesinde sahip oldukları hisseleri satarak menfaat temin etme amacını taşıdığı ifade edildi.

Gruplar içerisinde yatırımcıları yönlendirenlerin “al” yönünde verdiği tavsiye ile eş anlı olarak kendilerinin veya ilişkili olduğu kişilerin sahip olduğu hisseleri yüksek fiyattan satarak menfaat elde ettiği paylaşıldı. Bu çerçevede yatırımcıların zarara uğratıldığı bildirildi.

SPK, bu nedenle bahse konu nitelikte faaliyette bulunanlara itibar edilmemesinin önem taşıdığını, söz konusu gruplara dahil olan yatırımcıların bu grupları yönlendiler kişiler tarafından işlenen suçlara iştirak kapsamında sorumluluklarının doğacağı hatırlatıldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.