Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

SPK’dan İzinsiz Kaldıraçlı İşlemler Hakkında Duyuru!

SPK, son dönemde gelen ihbarlar ve şikayetler üzerine izinsiz kaldıraçlı işlemler konusunda, yatırımcıları korumak için bir açıklama yaptı.
SPK’dan İzinsiz Kaldıraçlı İşlemler Hakkında Duyuru!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Sermaye Piyasası Kurulu’ndan (SPK) son dakika gelişmesi! İzinsiz kaldıraçlı işlemlere ilişkin basın duyuru yapan kurum, “Yatırımcıların mağdur olmamaları ve yaptırıma maruz kalmamaları için kaldıraçlı işlemleri yalnızca kurulumuzca yetkilendirilen kuruluşlar aracılığıyla yapmaları gerekmektedir.” açıklamasına yer verdi.

Basın duyurusunun detaylarında, son zamanlarda Türkiye’de yerleşik yatırımcıların yurt içi ve yurt dışı telefon hatlarından aranarak kamuoyunda “foreks” olarak bilinen kaldıraçlı işlemler üzerinden yüksek getiri elde edileceği vaadinde bulunulduğuna yönelik ihbarların arttığı belirtildi.

SPK tarafından yetkilendirilmeyen kuruluşlar tarafından yapılan bu aramalarda, söz konusu işlemler için yurt içi banka hesaplarına para gönderilmesinin istendiği ve yatırımcıların mağdur edildiği yönündeki şikayetlerde artış olmasıyla birlikte harekete geçildi.

Bu şikayetler doğrultusunda yatırımcıları korumak amacıyla yapılan açıklamada, Türkiye’de yerleşik yatırımcıların kaldıraçlı işlemlerin (foreks) yalnızca SPK tarafından yetkilendirilen kuruluşlar aracılığıyla yapabileceği vurgulandı.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: SPK

Yetkilendirilen kuruluşlar haricindeki kişiler tarafından yatırımcılara kaldıraçlı işlemler yaptırılmasının sermaye piyasası faaliyeti suçu oluşturduğu, 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu’nun 109’uncu maddesinin ikinci fıkrasında, sermaye piyasasında izinsiz olarak faaliyette bulunanların iki yıldan beş yıla kadar hapis ve beş bin günden on bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılacağı hatırlatıldı.

GCM Yatırım Banner

Kurul tarafından yapılan denetimler sonucunda izinsiz olarak faaliyet yapan kurumların yanında, bunların tanıtım ve reklamını yapan, kendisine ait yetkilisi olduğu şirketin banka hesaplarını veya telefon hatlarını kullandırarak suçun işlenmesini kolaylaştıranlar hakkında da suç duyurusu yapıldığı açıklandı.

Bunun yanında Türkiye’de yerleşik yatırımcılara yönelik izinsiz kaldıraçlı işlemler yaptırıldığı tespit edilen internet sitelerine erişimin engellenmesi için gerekli hukuki işlemlerin yapıldığı belirtildi.

Yatırımcıların bu gibi durumlara maruz kalmaları durumunda, şikayetlerini CİMER üzerinden yapmaları istendi.

SPK’nın kaldıraçlı işlemler için yetkilendirdiği aracı kurum ve bankaların listelerini, haberimizin kaynakça kısmına ekliyoruz.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.