Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

SPK’dan Bir Tahsisli Onayı, 5,5 Milyon TL’lik Para Cezası

Sermaye Piyasası Kurulu, dün akşam yayımladığı bültende bir şirketin tahsisli sermaye artırımını onaylarken, ünlü bir aracı kuruma idari para cezası uygulanmasına karar verdi.
SPK’dan Bir Tahsisli Onayı, 5,5 Milyon TL’lik Para Cezası
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), 28 Mart 2024 tarihli bülteninde bir portföy yönetim şirketine faaliyet izni ile portföy yöneticiliği yetki belgesi, iki girişim sermayesi yatırım ortaklığının kuruluşuna izin, bir şemsiye fon kuruluşuna izin, iki gayrimenkul yatırım fonunun kuruluşuna izin verdi.

İki girişim sermayesi yatırım fonunun kurulmasına izin verirken, bunların ihraç belgeleri onaylandı. 16 yatırım fonunun katılma paylarının ihracına izin veren SPK, bir şirketin tahsisli sermaye artırımını onaylarken, 2 gerçek ve 2 tüzel kişiye idari para cezası verdi.

SPK, Mega Polietilen’in (MEGAP) 250.000.000 TL değerindeki sermayesini 25.000.000 artırarak 275.000.000 TL’ye yükseltilmesini sağlayacak tahsisli sermaye artırımını onayladı.

600.000.000 TL kayıtlı sermaye tavanı içerisinde 150.000.000 TL başlangıç sermayeli Ahlatcı Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı AŞ’nin bir girişim sermayesi yatırım ortaklığının kuruluşuna izin verildi.

120.000.000 TL başlangıç sermayeli Pasifik Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı AŞ’nin bir girişim sermayesi yatırım ortaklığının kuruluşuna dair başvurusu onaylandı. Kuveyt Türk Portföy Yönetimi AŞ’nin Kuveyt Türk Portföy Yönetimi AŞ Fon Sepeti Şemsiye Fonu’nun kuruluşuna da izin verildi.

GCM Yatırım Banner

Ünlü Aracı Kuruma Ceza Kesildi

Ünlü Aracı Kuruma Ceza Kesildi
Kaynak: SPK

SPK, İnfo Yatırım Menkul Değerler’e işlem yasağı olan iki hesaptan emir iletilmesi sebebiyle 3.150.216 TL tutarında idari para cezası (İPC) uygulanmasına karar verdi.

Bunun yanında Türker Proje Gayrı̇menkul ve Yatırım Gelı̇ştı̇rme AŞ (TURGG) paylarıyla ilgili olarak Burcu Ercan isimli yatırımcıya 444.039 TL, Özdemir Uçar isimli yatırımcıya 1.665.025 TL’lik para cezası kesti.

Mevzuata aykırı davrandığı tespit edilen Metrik Gayrimenkul Değerleme Danışmanlık AŞ’ye ise 209.349 TL tutarında para cezası uygulanmasına karar verildi. Böylelikle bu bültenden çıkan toplam para cezası 5,5 milyon TL’ye yaklaştı.

Kurum, Argeus Gayrimenkul Portföy Yönetimi AŞ’nin faaliyet izni ile portföy yöneticiliği yetki belgesi verilmesi, Bankpozitif Kredi ve Kalkınma Bankası AŞ’nin mevcut faaliyet izinlerine ek olarak, emir iletimine aracılık, işlem aracılığı, portföy aracılığı, bireysel portföy yöneticiliği, yatırım danışmanlığı ve aracılık yüklenimi suretiyle halka arza aracılık faaliyetlerinde bulunmasına izin verilmesi, Fonventure Kitle Fonlama Platformu AŞ ünvanlı kitle fonlama platformu kuruluşuna izin verilmesi taleplerini olumlu karşıladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın