Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

SPK’dan Bedelli ve Bedelsiz Sermaye Artırımı Onayları Geldi!

Sermaye Piyasası Kurulu, 14 Mart'ta yeni bültenini yayımladı. Bültende, üç şirketin sermaye artırımı başvurusunun karara bağlandığı duyuruldu. Detaylar haberde;
SPK’dan Bedelli ve Bedelsiz Sermaye Artırımı Onayları Geldi!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), 14 Mart 2024 tarihinde yayımladığı yılın 15 numaralı bülteninde önemli kararlara imza attı. Bültende bedelli ve bedelsiz sermaye artırım onayları, idari para cezaları, suç duyuruları ve bazı internet sitelerine erişim engeli getirilmesi gibi kararlara yer verildi.

Kurul, bir şirketin bedellisini ve bir şirketin bedelsizini onaylarken, bir şirketin de tahsisli sermaye artırımına şartlı onay verdi.

Sermaye Artırımı Başvuruları Karara Bağlandı

Bültende, Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası A.Ş.’nin (KLNMA) yüzde 120 bedelli sermaye artırımı, DAP Gayrimenkul Geliştirme A.Ş.’nin (DAPGM) tahsisli sermaye artırımı ve Mavi Giyim Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin (MAVI) yüzde 100 bedelsiz sermaye artırımlarına onay verildiği ifade edildi.

Bedelli sermaye artırımına onay alan Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası A.Ş., 2.500.000.000 TL değerindeki mevcut sermayesini, halka arz yöntemiyle 3.000.000.000 TL yükselterek 5.500.000.000 TL’ye çıkaracak.

SPK'dan 14 Mart'ta Sermaye Artırım Onayları
Kaynak: SPK

198.628.000 TL’lik sermaye artırımı sonrası Mavi Giyim Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin sermayesi 397.256.000 TL’ye ulaşacak. Bedelsiz sermaye artırımında kullanılacak miktarın tamamı iç kaynaklardan karşılanacak.

GCM Yatırım Banner

Dap Gayrimenkul’ün tahsisli sermaye artırımı başvurusunu da değerlendirmeye alan SPK, şirkete şartlı onay verildiğini bildirdi.

Şirketler, önümüzdeki günlerde sermaye artırımı süreçlerine ilişkin açıklamada bulunacak.

İki Şirkete Para Cezası

Bültende, kurumsal yönetim tebliğine aykırı hareket sebebiyle Dyo Boya Fabrikaları Sanayi ve Ticaret A.Ş. (DYOBY) ve Pınar Süt Mamülleri Sanayi A.Ş. (PNSUT) şirketlerine para cezası verildiği belirtildi.

Pınar Süt, şirketin 29 Mart 2023 tarihli olağan genel kurul toplantısında yedi üyeden oluşan yönetim kurulunda bağımsız yönetim kurulu üye sayısının iki olarak belirlenmesi sebebiyle 155 bin 567 lira idari para cezası ödeyecek.

SPK'dan İki Şirkete Para Cezası
Kaynak: SPK

Dyo Boya’nın ise Şubat 2022 ve Mart 2023 tarihlerinde gerçekleştirilen olağan genel kurul toplantılarında yedi üyeden oluşan yönetim kurulunda bağımsız yönetim kurulu üye sayısını iki olarak belirlediği gerekçesiyle 311 bin 134 lira para cezası ödemesine karar verildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.