Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

SPK’da Temizlik! İki İsmin Görevine Son Verildi

Cumhurbaşkanlığı atama kararlarına göre SPK’da başkan vekili ve bir üye görevden alınarak, boşalan koltuğa getirilen isimler açıklandı.
SPK’da Temizlik! İki İsmin Görevine Son Verildi
HABER GİRİŞ

Resmi Gazete’nin 31 Ekim 2022 tarihli sayısında Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan atama kararı açıklandı. Yayımlanan gazetede, İletişim Başkanlığı, Adli Tıp Kurumu, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Avrupa Birliği Başkanlığı, Türkiye Elektrik İletim A.Ş. Genel Müdürlüğü, Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Sermaye Piyasası Kurulu, Sosyal Güvenlik Kurumu ve büyükelçilikler için atama kararları duyuruldu.

Buna göre Sermaye Piyasası Kurulu’nda (SPK) iki ismin görevine son verildi. SPK Başkan Vekili Mutalip Ünal, 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu’nun 119. Maddesi, 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamesinin ek 35. Maddesi ve 3 sayılı Cumhurbaşkanı Kararnamesinin 2. Maddesi gereğinde görevden alındı.

Onun yerine Enver Usca atandı. 1975, Silifke doğumlu olan Usca, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olduktan sonra, Gazi Üniversitesi’nde Ticaret Hukuku alanında yüksek lisans ve doktorasını yaptı.

SPK Üyesi Ali Akay da Görevden Alındı

SPK üyesi Ali Akay’ın aynı kanun kapsamında görevden alınarak yerine Bülent Murat Haholu getirildi.

1997 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olan Haholu, 1997 yılında SPK Ortaklıklar Finansmanı Dairesi’nde uzman yardımcısı olarak göreve başladı. 2001 yılında uzmanlığa geçti.

GCM Yatırım Banner

İşletme ve finans alanlarında lisans üstü eğitimler alan Haholu, 2016-2017 yıllarında Piyasa Gözetim ve Denetim Dairesi’nde Daire Başkanı olarak çalıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın