Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

SPK Kararı: Mine Tozlu Sineren’e Suç Duyurusunda Bulunulacak!

SPK, Mine Tozlu Sineren ve ilgililer hakkında hakkında suç duyurusunda bulunacağını bildirdi. Habere dair detaylar aşağıda;
SPK Kararı: Mine Tozlu Sineren’e Suç Duyurusunda Bulunulacak!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) bugün çeşitli basın yayın organlarında ve sosyal medya mecralarında yer alan iddialara yönelik açıklamada bulundu.

SPK’nın açıklamasında, Marka Yatırım Holding A.Ş tarafından yapılan bedelli sermaye artırımı başvurusunun ve şirkete ilişkin yürütülen denetim çalışmalarının asılsız olduğu aktarıldı.

Kurul, Sermaye Piyasası Kanunu’nun görev ve yetkilerine göre sermaye piyasasının mevzuatına uygunluğu ve yatırımcıların korunması ilkesi doğrultusunda incelendiğini ve sonuçlandığını bildirdi.

Marka Yatırım Holding’in 05.04.2021 tarihinde 2017-2021 yılları arasında 30’un üzerinde farklı kişilerden toplanan en düşüğü 32 bin lira, en yükseği ise 5 milyon 200 bin lira tutarlarında toplam 25 milyon 10 bin liralık fonun sermayeye eklenmesini talep edildiği iletildi.

Söz konusu başvurunun incelemeye alındığı bildirilen açıklamada, şirketin başvuru belgelerinin eksik olduğunun tespitinden bahsedildi.

GCM Yatırım Banner

Kurul, Marka Yatırım Holding’e 15.04.2021 ve 16.07.2021 tarihlerinde iki ayrı yazı iletilerek, başvurusuna ilişkin dosyasının tamamlanmasının talep edildiğine işaret etti.

Belgeler tamamlandıktan sonra SPK’nın 02.12.2021 tarihli toplantısında, sermaye piyasası mevzuatına aykırılıklar nedeniyle ve yatırımcıların korunması amacıyla şirket talebinin olumsuz karşılanmasına karar verildiği vurgulandı.

SPK açıklamasında, yapılan incelemeler ile şirket pay piyasasında 23.05.2017-23.02.2018 tarihleri arasında gerçekleştirilen işlemlere yönelik olarak “Piyasa Dolandırıcılığı” suçu ile işlem yapıldığını anımsattı.

SPK Suç Duyurularında Bulundu

Bu suçtan kaynaklı aralarında Marka Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mine Tozlu Sineren’in de olduğu şahıslar hakkında Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunulduğuna işaret edildi. Borsalardan da 2 yıl geçici işlem yapma yasağı getirilmesine karar verildiği ve 21.01.2021 tarihinde bu kararın kamuoyuna duyurulduğu hatırlatıldı.

SPK 27.05.2021 tarihinde aldığı karar ile Sermaye Piyasası Kanunu’nun 2 maddesinin ihlal edilmesi gereğince, aralarında Mine Tozlu Sineren’in bulunduğu ilgilileri Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunacağına karar verdiğini kaydetti.

Ayrıca SPK, Mine Tozlu Sineren hakkında yapmış olduğu açıklamalar nedeniyle de suç duyurusunda bulunulacağının altını çizdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.