Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

SPK Karar Verdi! Sorumlu Yönetim İlkeleri Değişti

Sermaye Piyasası Kurulu bugün Sorumlu Yönetim İlkeleri'nde yapılan düzenlemelerle ilgili detay paylaştı. Ayrıntılar haberin içerisinde;
SPK Karar Verdi! Sorumlu Yönetim İlkeleri Değişti
HABER GİRİŞ

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), portföy yönetim şirketlerinin kurduğu menkul kıymet yatırım fonları için Sorumlu Yönetim İlkeleri’nde değişikliğe gitti. SPK tarafından paylaşılan açıklamada, kolektif yatırım kuruluşlarının kurumsal pay sahipleri olmalarının, onları etkin ve güçlü bir kurumsal yönetim aktörü haline getirdiği belirtildi.

Söz konusu kuruluşların sermaye piyasalarında istikrarı sağlama konusunda önemli bir rol üstlendiğine işaret edildi.

Özellikle 2008 küresel ekonomik krizi sonrasında, kurumsal yatırımcıların yatırım yaptıkları şirketlerin kurumsal yönetim uygulamalarının öneminin arttığına dikkat çekildi. Bu bağlamda pek çok ülkede “stewardship codes” adı altında düzenlemeler yapıldığı bildirildi.

SPK’nın açıklamasında bu düzenlemelerin temel olarak çevresel, sosyal ve yönetişim faktörlerini dikkate alarak yatırım yapılan şirketlerin uzun vadede sürdürülebilirliğini sağlamaya yönelik politikaların belirlenmesini teşvik ettiği ifade edildi.

Bu çerçevede Türkiye’de de iyi uygulama standartlarının oluşturulabilmesi amacıyla portföy yönetim şirketlerinin kurduğu menkul kıymet yatırım fonlarına yönelik Sorumlu Yönetim İlkeleri’nin düzenlendiği kaydedildi.

GCM Yatırım Banner

Bu ilkelerin yatırım yapılan şirketlere yönelik izleme, etkileşim, iş birliği, oy haklarının kullanımı ve çevresel, sosyal, yönetişim faktörlerinin politikaya dahil edilmesi konularını kapsadığı paylaşıldı.

Düzenlenen 5 ilke ise şu şekilde sıralandı;

  • Yatırım yapılan şirketlere yönelik izleme faaliyetleri
  • Yatırım yapılan şirketler ile etkileşim faaliyetleri
  • İlgili tüm paydaşlar ile iş birliği faaliyetleri
  • Yönetilen portföylerdeki varlıklara ait oy haklarının kullanımı
  • Çevresel, sosyal, yönetişim faktörlerinin sorumlu yönetim politikasına dahil edilmesi

Tüm bunlara ek olarak portföy yönetim şirketlerinin, bu ilkeler doğrultusunda politika oluşturması zorunluluğunun olmadığı ancak politika oluşturulmaması durumunda gerekçesinin en geç 31 Aralık 2024’e kadar açıklanması gerektiğinin bilgisi verildi.

Bununla birlikte belirlenen esasların uygulanmasına ilişkin yıllık raporların kurulca belirlenecek standarda göre kamuya açıklanacağına işaret edildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.