Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

SPK, JPMorgan’a Para Cezası Verdi: İki Şirketin Halka Arzını Onayladı

Sermaye Piyasası Kurulu, iki şirketin halka arzına onay verdi. Diğer yandan ABD’li banka JPMorgan’a para cezası verdi.
SPK, JPMorgan’a Para Cezası Verdi: İki Şirketin Halka Arzını Onayladı
Yorum

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), tarafından haftalık bülten yayınlandı. Bültente iki şirketin halka arzına onay verilmesi ve ABD’li yatırım bankası JPMorgan’a idari para cezası verilmesi dikkat çekti.

Bültende, “Bien Yapı Ürünleri Sanayi Turizm ve Ticaret AŞ” ile “Kayseri Şeker Fabrikası AŞ”nin halka arzını onayladığı belirtildi. kurul, Bien Yapı’nın 42,8 liradan, Kayseri Şeker’in ise 16,27 liradan halka arz başvurusunu onayladı.

SPK ayrıca Anatolia Tanı ve Biyoteknoloji Ürünleri Araştırma Geliştirme Sanayi ve Ticaret AŞ’nin 110 milyon liralık bedelsiz sermaye artırımını onayladı.

Haftalık bültende, Ulusal Faktoring AŞ’nin 110 milyon liralık, Tera Yatırım Menkul Değerler AŞ’nin 140 milyon liralık, Ata Yatırım Menkul Kıymetler AŞ’nin 65 milyon liralık, Çağdaş Faktoring AŞ’nin 170 milyon liralık, Tacirler Yatırım Menkul Değerler AŞ’nin 350 milyon liralık, Halk Yatırım Menkul Değerler AŞ’nin 1 milyar 840 milyon liralık borçlanma aracı ihraç başvurusuna izin verildiği bilgisi yer aldı.

Başvurusu onaylanan diğer şirketler arasında, 300 milyon lirayla İnfo Yatırım Menkul Değerler AŞ, 500 milyon lirayla Osmanlı Yatırım Menkul Değerler AŞ, 190 milyon lirayla Tam Finans Faktoring AŞ ve 250 milyon euro ile Yapı ve Kredi Bankası da yer aldı.

JPMorgan’a İdari Para Cezası

SPK haftalık bültende, ABD’nin en büyük yatırım bankalarından JPMorgan’a idari para cezası verildiğini bildirdi.

Borsa İstanbul’da gerçekleştirilen işlemlere ilişkin yapılan inceleme sonucunda, JP Morgan Securities PLC’ye, “VI-104.1 sayılı Piyasa Bozucu Eylemler Tebliği’nin 5. maddesinin birinci fıkrasının a, b, d, e ve f bentlerine aykırılık” gerekçesiyle 32 milyon 795 bin 908 lira idari para cezası uygulandı.

SPK ayrıca, yerleşik kişilere yönelik olarak internet aracılığıyla yurt dışında kaldıraçlı işlem yaptırıldığı belirlenen 42 internet sitesine erişim engeli getirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu