Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

SPK: İşlemler Borsa İstanbul Tarafından Anlık Takip Ediliyor

Faik Öztrak, Borsa İstanbul’da yaşananları "büyük skandal" olarak nitelendirirken, SPK'dan medyadaki haberlere ilişkin açıklama geldi. İşte detaylar;
SPK: İşlemler Borsa İstanbul Tarafından Anlık Takip Ediliyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) bugün son günlerdeki bazı basın yayın organlarında ve sosyal medya mecralarında borsada yaşanan dalgalanmalara ilişkin açıklamada bulundu. Kurum çıkan haberler üzerine açıklamanın yapılmasının zaruri hale geldiğini belirtti.

Pay senetlerinde yapılan işlemlerin Borsa İstanbul tarafından anlık olarak takip edildiğini bildirdi. Gerçek ve tüzel kişilerin piyasa bozucu hareketler durumunda, SPK’nın sürekli olarak gözetim ve denetim yaptığını paylaştı.

SPK tarafından yapılan açıklamada kurumun yasalar çerçevesinde, yatırımcıların korunmasını ve sermaye piyasasının gelişimini ön planda tuttuğu vurgulandı.

Öztrak: Borsa İstanbul’da Yaşananlar Büyük Bir Skandal!

Türkiye Büyük Millet Meclisi Üyesi Faik Öztrak’ın dün resmi Twitter hesabından Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’yi işaret ederek, “Borsadaki yükselişle övünürken, küçük yatırımcılara kâğıt boşaltmak isteyen manipülatörlerin ekmeğine yağ sürdü.” dedi.

Ekonomi Politikaları Faik Öztrak Yorumu Twitter
KAYNAK: TWİTTER

Nebati’nin bakanlığı bırakıp fon yöneticiliğine soyunduğunu söyleyen Öztrak, bakanın 11 Eylül’deki açıklamasından sonra borsanın tepetaklak olduğunu söyleyerek dikkat çekti. Bazı kamu bankalarının hisselerindeki fiyat hareketlerinin ise anormal olduğunu ekledi.

GCM Yatırım Banner

Öztrak açıklamasında, “Peki bu bankalar kiminle ilgili? Elbette Nebati Bakan ile.” diyerek bakanın küçük yatırımcıyı borsaya çağırmasının ardından bu hisselerde yüzde 34’e varan kayıplar yaşandığını aktardı.

Son bir ayda kamu bankaları ve mali endeks özelindeki Borsa İstanbul’da yaşananların büyük bir skandal olduğu belirtildi.

Tuzun Koktuğu Günlerden Geçiyoruz

Öztrak’ın, “Tasarruflarını yüksek enflasyondan korumak için çaresizce adres arayan küçük yatırımcılar bir kez daha silkelenmiştir.” cümlesi dikkat çekti.

Küçük yatırımcıları korumakla görevli olan Sermaye Piyasası Kurulu’nu işaret eden Öztrak, “Millet silkelenirken ne yapmıştır? Hiç. Ne yazık ki tuzun koktuğu günlerden geçiyoruz. Ama artık az kaldı.” dedi.

Borsa İstanbul’da küçük yatırımcıları silkeleyen ve himaye gören bu manipülasyonların ciddi bir soruşturmadan geçeceğini ifade etti. Öztrak, “Yapılanlar kimsenin yanına kar kalmayacak.” diyerek yorumlarını tamamladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.