Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

SPK Başkanı: Toplam Yatırım Fonları 3 Trilyon Lirayı Aştı!

SPK Başkanı İbrahim Ömer Gönül, menkul kıymet ve emeklilik yatırım fonlarındaki son duruma ilişkin açıklamada bulundu. Ayrıntılar haberde...
SPK Başkanı: Toplam Yatırım Fonları 3 Trilyon Lirayı Aştı!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı İbrahim Ömer Gönül, Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD) tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenen “TKYD 3. Portföy Yönetimi Zirvesi”nin açılışında konuştu. Gönül, kurumsal yatırımcıların, sermayenin tabana yayılmasında önemli bir rol üstlendiğini söyledi.

SPK Başkanı konuşmasında, “Menkul kıymet yatırım fonları ve emeklilik yatırım fonlarındaki tasarruf düzeyi 2,1 trilyon lirayı, 64 portföy yönetim şirketi tarafından yönetilen portföy büyüklüğü de 3 trilyon lirayı aştı.” ifadelerini kullandı.

Sermaye piyasasındaki derinlik için yatırım fonlarına önem verdiklerini kaydeden Gönül, çalışmalarını sürdürdüklerini belirtti.

Yatırım fonlarına yatırım yaparak kurumsal portföy yönetiminin avantajlarından yararlanan yatırımcı sayısının 5 milyon civarında olduğunu belirten Gönül, girişim sermayesi yatırım fonları ve gayrimenkul yatırım fonlarını önemli gelişmeler kaydettiğini aktardı.

Türkiye Elektronik Fon Alım Satım Platformu (TEFAS) işlemleri ile Bireysel Emeklilik Fon Alım Satım Platformu (BEFAS) hakkında bilgilendirmede bulunan Gönül, fonların karşılaştırılmasında sağladıkları kolaylıklarla yatırımcı tabanının genişlemesine de katkıda bulunduklarını ifade etti.

GCM Yatırım Banner

2023’te TEFAS’ta işlem hacminin 1,7 trilyon liraya, BEFAS’ta ise yaklaşık 16,5 milyar liraya ulaştığının bilgisini veren SPK Başkanı, gelişmelerin fon ekosistemi açısından geleceğe umutla bakmalarını sağladığını belirtti. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.