Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

SPK Başkanı Halka Arz Yatırımcısı için Uyarıda Bulundu

SPK Başkanı Ömer Gönül, yaptığı açıklamada halka arz furyasına katılan yatırımcılar için uyarı ve önerilerde bulundu. Haberin detayları aşağıda...
SPK Başkanı Halka Arz Yatırımcısı için Uyarıda Bulundu
HABER GİRİŞ

İstanbul’da düzenlenen 7. Türkiye Sermaye Piyasaları Kongresi ve 7. Dünya Yatırımcı Haftası Açılış Töreni’nde konuşan Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı İbrahim Ömer Gönül, borsada özellikle halka arzlarla sayısı rekor kıran yatırımcılar hakkında açıklama yaptı.

Borsada sayısı 8 milyona dayanan yatırımcılar için uyarılarda bulunan Gönül, sosyal medya dolandırıcılığına dikkat çekti.

Spekülasyonun yoğun olarak gerçekleştiği sosyal medyada yatırımcıların bilinçli hareket etmesi gerektiğini belirterek, “Yatırımcılar, sosyal medya mecralarında oluşturulan üyelik bazlı gruplar ve sohbet odalarına karşı dikkatli olmalı ve buralardan uzak durmalıdır. Tüyo ve duyum adı altında menfaat elde etmek isteyenlere itibar etmemelidir” diye ifade kullandı.


Kısa günün kârı anlayışının tehlikeli olduğuna değinen SPK Başkanı, “Tasarruf sahipleri orta ve uzun vadeli yatırım yapmalı, şirketlerin finansal tablolarını incelemeli, gerekiyorsa profesyonel destek almalıdır. Özellikle ilk halka arzlarda kurulumuzca onaylanan izahnameleri detaylı incelemeli, şirketin değerine bakmalı, mali tablolarını çok iyi incelemeli ve kararlarını buna göre vermelidir” şeklinde öneride bulundu. (AA)

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.