Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsada Şirketlere 93 Milyar TL Kaynak Sağlandı

Borsa İstanbul Genel Müdürü, borsada yer alan şirketlerin 3 yıllık yol haritasına ilişkin açıklama yaptı.
Borsada Şirketlere 93 Milyar TL Kaynak Sağlandı
HABER GİRİŞ

BIST 100 endeksinin 8.426 puanı görerek tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktığı günde Borsa İstanbul Genel Müdürü Korkmaz Ergun’dan halka arz yorumu geldi. İstanbul’da gerçekleştirilen 7. Türkiye Sermaye Piyasaları Kongresi ve 7. Dünya Yatırımcı Haftası Açılış Töreni’nde konuşan Ergun, Borsa İstanbul’un Türkiye ekonomisinin büyümesine ivme kattığına dikkat çekti.

Halka arzlarla ekonomiye katkıda bulunacak olan şirketlerin büyümelerine fayda sağlandığına dikkat Borsa İstanbul Genel Müdürü, “Son üç yılda gerçekleşen 130 şirketin halka arzında yaklaşık 93 milyar TL kaynak sağlandı. Son üç yılda gerçekleşen yaklaşık 4 bin 500 borçlanma aracıyla 950 milyar TL kaynak sağlandı” dedi.

2020 yılında Borsa İstanbul’da işlem gören şirket sayısının 394 olduğunu hatırlatarak, bugüne gelindiğinde ise sayının 522’ye ulaştığını kaydetti.

Ergun, “Günlük ortalama işlem hacmimiz 26 milyar TL iken bu sene günlük ortalama işlem hacmimiz 131 milyar TL’ye ulaştı. Bir yandan piyasamızın büyümesi için çalışırken diğer taraftan finansal hizmetlerimizi ve ürünlerimizi artırmaya devam ediyoruz” dedi.


“Yabancı yatırımcılar ile kurumsal iletişimi güçlendirmek için önemli adımlar atmaya devam ediyoruz” diyen Ergun, ISLA ve ICMA gibi kurumsal yapılarla kontak halinde olduklarını ifade etti.

Küresel finans dünyasının her aktörüyle bağlantı kurabildiklerini ekleyerek, “Abu Dabi, Dubai ve Nasdaq gibi borsalar üzerinden teknoloji ihracatımızı ve ticari ilişkilerimizi geliştirerek, yabancı yatırımcılar ile kurumsal iletişimimizi güçlendirmeye devam ediyoruz. Ayrıca Dünya Borsalar Federasyonu’nun yönetim kurulunda yönetim kurulu üyesi olarak ve tüm alt çalışma komitelerinde aktif görev alarak, ayrıca İslam İşbirliği Teşkilatı Borsalar Forumu’nun genel sekretaryasını yürüterek çalışmalarımıza devam ediyoruz” dedi. (AA)

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın