Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

SPK Acımadı! Aracı Kuruma 28 Milyon TL Ceza Kesti

Sermaye Piyasası Kurulu, Midas Menkul Değerler nezdinde yapılan incelemeler sonucunda, kuruma 10 ayrı ihlalden İPC uygulanmasına karar verdi.
SPK Acımadı! Aracı Kuruma 28 Milyon TL Ceza Kesti
HABER GİRİŞ

Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK), 7 Mart 2024 tarihli bültenine ünlü bir aracı kuruma ve yine ünlü bir iş insanına uygulanan idari para cezaları (İPC) damga vurdu. SPK, Gübretaş tahtasında büyük oranda payı olan Oğuzhan Şahinkaya’ya 69.783 TL tutarında para cezası kesti.

Bu cezanın gerekçesi, Rasim Şahinkaya ile birlikte gerçekleştirilen, 12 Mayıs 2022 tarihli alım işlemlerine yönelik özel durum açıklaması yapılmaması olurken, söz konusu kişiye de aynı tutarda İPC uygulandı.

Odine Solutions Teknoloji Ticaret ve Sanayi A.Ş.’nin halka arzının onaylandığı SPK bülteninde asıl dikkat çeken ve sosyal medyada gündem oluşturan konu, Midas Menkul Değerler A.Ş.’ye verilen para cezaları oldu.

Yatırımcıların en sevdiği aracı kurumlardan biri olan Midas, sosyal medyadaki bilgilendirici videolarıyla da popüler isimlerden birisi. Ancak dün yapılan açıklamada, kurumun mevzuatta yazan birçok kurala uymadığı ve ihlal ettiği görülüyor.

SPK Midas Para Cezası
Kaynak: SPK

SPK, Midas’a 10 ayrı eylemden dolayı toplamda 27 milyon 778 bin 312 lira idari para cezası uygulanmasına karar verildi.

GCM Yatırım Banner

En büyük ceza 5.833.734 TL ile aracı kurumun emir iletim sistemine ilişkin sistem yedeğinin mevzuattaki şartları sağlamamasından verildi.

Onu 4,5’er milyon TL ile aracı kurum tarafından uzaktan kimlik tespiti yöntemi ile hesap açarken yapılması zorunlu görüntülü görüşme gerçekleştirilmeksizin sözleşme ilişkisi kurularak müşterilere hesap açılması ve işlem yaptırılması ve müşterilerine uygunluk testi gerçekleştirme yükümlülüğünü yerine getirmemiş olması gibi kural ihlalleri nedeniyle verilen cezalar izledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.