Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

SPK’dan 37 Kişiye 6 Ay İşlem Yasağı

SPK, Telegram ve Twitter gibi sosyal medya platformları üzerinden bazı hisse senetlerine yönelik, yanıltıcı nitelikte paylaşım yapan isimleri ve yaptırımları açıkladı.
SPK’dan 37 Kişiye 6 Ay İşlem Yasağı
HABER GİRİŞ

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), 18.02.2022 tarihli bülteninde; suç duyurusu, idari para cezası ve diğer yaptırımlara yönelik aldığı kararları açıkladı. Kurul, bazı hisse senetlerine yönelik yanıltıcı paylaşımlar yaptığı tespit edilen 37 kişiye 6 ay işlem yasağı koydu.

Söz konusu paylar; Kaplamin Ambalaj Sanayi ve Ticaret A.Ş. (KAPLM), Anadolu Isuzu Otomotiv Sanayi ve Ticaret A.Ş. (ASUZU) ve Atakule Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. (AGYO) olarak sıralandı.

Açıklamada 11.01.2022-17.02.2022 döneminde gerçekleştirilen işlemlere ilişkin olarak yapılan inceleme sonucunda, Telegram üzerinden, “Dortlar Konağı (Anadolu Otağ)” isimli kanal üzerinden KAPLM payının fiyatı ile ilgili olarak yatırımcıların kararlarını etkilemek ve bu suretle menfaat temin etmek amacıyla yanıltıcı nitelikte paylaşımlarda bulunulduğu tespit edilen 12 isim paylaşıldı.

Yatırımcıların hak ve yararlarının korunması amacıyla “Kişiler hakkında 21.02.2022 tarihli işlemlerden başlamak üzere borsalarda 6 ay süreyle geçici işlem yasağı uygulanmasına karar verilmiştir.” denildi.

KAPLM payları hakkında işlem yasağı alan isimler; Muhammed Şamil Aslan, Erol Demir, Gökhan Veske, Cem Özay, Cansel Yılmaz, Şeyma Yurtbay, Soner Akif Tunalı, Ravza Bek, Seyfullah Özkan, Alparslan Özen, Alper Atalay ve Onur Yılmaz oldu.

GCM Yatırım Banner

ASUZU payları hakkında yanıltıcı paylaşım yapıp, işlem yasağı alan 14 isim; Burcu Kurtay, Efkan Araz, Ekan Köse, Erdal Marangoz, Erdinç Marangoz, Eren Yılmaz, Fatih Kurtay, İsmail Nurettin Dalsaldı, İsmail Ubeydullah Kurtay, Nebile Demir, Nurullah Kurtay, Seyhan Araz, Sümeyye Çevik ve Zeki Uğur Çağlar şeklinde sıralandı.

AGYO paylarına yönelik işlem yasağı alan 11 isim ise; Caner Erdem, Ferhat Çelik, Güven Kılıç, İhsan Uzunpınar, Kubilay Faal, Mehmet Emin Özel, Murat Cebeci, Mustafa Yüksekkaya, Ömer Dinç, Saliha Cebeci ve Semih Faal oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın