Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Spirit Airlines, Personel Eğitimlerini Yeniden Başlatarak İyileşmeye Hazırlanıyor

Spirit Airlines, pandeminin seyriyle alakalı iyimserliğini artırarak yeniden pilot ve uçuş görevlilerine eğitim kursları vermeye karar verdi.
Spirit Airlines, Personel Eğitimlerini Yeniden Başlatarak İyileşmeye Hazırlanıyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Amerikalı havayolu şirketi Spirit Airlines, CNBC’nin haberine göre koronavirüs salgınına yönelik iyimserliğini artırarak yeni bir adım atma kararı aldı. Buna göre şirket, pandemi nedeniyle ara verdiği pilot ve uçuş görevlilerini kapsayan mesleki eğitimlerine kaldığı yerden devam edecek.

Tüm dünyayı olduğu gibi Amerika’yı da çok derinden sarsan salgınla birlikte seyahat faaliyetlerinde kesintiye uğrayan şirketin önümüzdeki ay atacağı bu adımın, ülkede endişe veren işgücü piyasasını pozitif yönde etkileyebilir.

Seyahatlerinde toparlanma planlayan ve daha fazla istihdama odaklanan şirketin konuyla ilgili yaptığı duyuruda önemli detaylar yer aldı.

Spirit CEO Açıklama DetaylarıPandeminin yıkıcı etkilerinden sıyrılmak adına bu yönteme başvuran şirketin bununla birlikte personellerinin büyük bir bölümünü oluşturan sendikalı işçilerin mecburi izinlerini önlemeye yardımcı olacak programlar üzerine çalıştığı da öğrenildi.

Bu durumda pandemiyle zorunlu olarak işi bırakan çalışanların yeniden işbaşı yapacağı ve bu aşamada zorunlu eğitim ihtiyaçlarının şirket tarafından karşılanacağı duyuruldu.

Spirit Airlines, dün 2020 yılı finansal sonuçlarını açıklamıştı. Yıl boyu 428 milyon doları aşan zarar açıklayan şirketin pandemiden aldığı derin yaralar böylece su yüzüne çıktı.
Spirit Airlines 428 Milyon Dolar Zarar
Görsel Kaynak: Spirit Airlines

Yılın dördüncü çeyreği ve tüm yıl mali sonuçlarını rapor eden şirketin pandemiye bağlı azalan talebin faaliyet sonuçlarında önemli bir etki yarattığı bildirildi. Şirketin düşük maliyetli yapısının da bu noktada fayda sağladığı belirtildi ve Amerikan havayolları arasında iyileşmeye giden ilk firmalardan biri olunacağı ifade edildi.

GCM Yatırım Banner

Öte yandan 2019 yılını 335 milyon doları aşan kardan çok daha kötüsünün kaydedilmesi, uzunca bir süredir uçuş faaliyetlerini devam ettiremeyen Spirit için sürpriz olmadı.

Spirit Airlines hisselerine (SAVE) kısa bir göz atacak olursak, hisse başına 30,01 dolardan işlem gördüğü görülüyor.
Spirit Airlines Hisse Düşüşte
Görsel Kaynak: Investing

Yılın dördüncü çeyreğinde hisse başına 498,5 milyon dolarlık gelir elde eden ve bunun üzerinden 1,61 dolarlık bir zarar açıklayan şirketin hisselerdeki değişimin %8’in üzerinde bir düşüş kaydetti.

10 Şubat günü hisse başına 32,68 doları gören şirketin şu dakikarda aşağı yönlü bir performans izlediği görülüyor. Bu gerilemeye rağmen hisselerin ülkedeki diğer havayolu şirketlerine kıyasla daha çok artış kaydetmesi ise şaşkınlık yarattı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın