Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

S&P’den Türk Şirketlere Övgü: Not Dağılımı İyileşti

S&P Global Ratings, derecelendirdiği 15 şirket ile ilgili açıklama yaparak bunların 2024’te stratejik büyüme projelerine yatırım yapmayı sürdürebileceğini paylaştı.
S&P’den Türk Şirketlere Övgü: Not Dağılımı İyileşti
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

New York Merkezli uluslararası kredi değerlendirme kuruluşu olan S&P Global Ratings, Türk şirketlerine yönelik raporunu paylaştı. Raporda, kuruluşun Türkiye’de derecelendirdiği 15 şirketin not dağılımının Türkiye’nin ülke notundaki yükselişle iyileşme kaydettiği belirtildi.

Türkiye’de 11 şirket için not artırımı yapıldığını anımsatan S&P Global Ratings, ihraççıların yüzde 40’ının pozitif görünüme sahip olduğunu aktardı. Bunun kaynağının Türkiye’nin kredi notunun “B+”ya yükseltilmesi olduğu bildirildi.

Raporda bazı şirketlerin görünümünün Türkiye’nin ülke notuna bağlı kalmaya devam ettiği ifade edildi ve Türk şirketlerinin 2024’te stratejik büyüme projelerine yatırım yapmayı sürdüreceği öngörüldü. Ancak bu durumun faiz giderlerine bağlı olarak nakit akışını olumsuz etkileyebileceği belirtildi.

Raporda ayrıca, Avrupa tahvil piyasasının bazı Türk şirketlerine yeniden açıldığı anımsatılarak, son tahvil ihraçlarının ihraççıların likidite tamponlarının artmasına yardımcı olduğu ancak ortalama borç vade profillerinin nispeten kısa vadeli olduğu aktarıldı.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.