Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

S&P’den Savaşa Yönelik Uyarı: “Enerjide Arz Şoku Yaşanabilir”

Orta Doğu’daki savaşın küresel piyasalar açısından risk taşıdığını açıklayan Standard & Poor’s, bölgedeki tansiyonun artması durumunda enerji arz şoku yaşanabileceğini açıkladı.
S&P’den Savaşa Yönelik Uyarı: “Enerjide Arz Şoku Yaşanabilir”
HABER GİRİŞ

Dünyanın gündemine oturan İsrail – Hamas arasındaki savaş, sivillerin katledildiği bir boyuta gelirken bölgeye yönelik değerlendirmeler paylaşılmaya devam ediyor. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s (S&P), İsrail-Filistin çatışmasını ve bölgedeki tansiyonu yorumladı.

Kuruluş, Hamas ve İsrail arasındaki savaşın başlamasının, zaten yüksek ve kötü olan jeopolitik riskleri daha da artırdığını belirtti.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali, Çin ile ABD arasındaki gerginlik nedeniyle oluşan baskının ardından Orta Doğu’da yaşanan gerginliklerin uluslararası ilişkiler üzerinde oluşan baskıyı yükselttiği vurgulandı.

“İnsanlık Trajedisi”

Standard & Poor’s, İsrail ve Gazze’de meydana gelen insanlık trajedisini küçümsemediklerini açıkladı. Çatışmanın büyük ölçüde İsrail ve Gazze ile sınırlı kalmasının tahmin edildiği aktarıldı.

Savaşın Orta Doğu’daki ülkelerin kredi notlarında olumsuz bir etkisi olup olmayacağı sorusuna da yanıt geldi. Kuruluş, savaşın coğrafyadaki ülke kredi etkisinin sınırlı olacağını bildirdi.

GCM Yatırım Banner

Bölgedeki tansiyonun artması durumunda küresel enflasyonun daha da yükselebileceği, ekonomik faaliyet üzerinde baskı görülebileceği ve enerji arz şokunun potansiyel olarak ortaya çıkabileceği kaydedildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın