Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

S&P: Keskin Faiz Oranlarının Etkisi Henüz Gerçekleşmedi

Kredi Derecelendirme Kuruluşu olan S&P jeopolitik riskler, bankacılık krizleri ve enflasyon endişeleri ile şekillenen küresel ekonomiye yönelik beklentilerini paylaştı.
S&P: Keskin Faiz Oranlarının Etkisi Henüz Gerçekleşmedi
HABER GİRİŞ

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s, yüksek faiz oranlarının kredi finansman maliyetleri ve varlık fiyatları açısından ek baskı oluşturabileceğini paylaşarak daha sıkı finansman koşullarının birçok ekonomide sert düşüşe neden olabileceğini kaydetti.

Kuruluşun 2023’ün ikinci çeyreğini kapsayan raporunda, küresel kredi kalitesinin aşındığını vurgulandı. Yavaşlayan ekonomik büyümenin, enflasyonun ve daha sıkı finansman koşullarının krediler üzerinde baskı oluşturabileceği belirtildi.

Ciddi risk altında olanların tketim malları, perakende, medya ve gayrimenkul kredileri olduğunu aktaran Kuruluş, temerrüt oranlarının 2023’te ikiye katlanarak Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) yüzde 4’ün üstüne, Avrupa’da yüzde 3,25’e yükselebileceğini bildirdi.

“Tam Etkisi Henüz Gerçekleşmedi”

Raporda, sert yükselen faiz oranlarının etkisinin henüz gerçekleşmediğine dikkat çekilerek ABD ve Avrupa’daki bankacılık stresinin, güvenin ne kadar çabuk aşınabileceğini gösterdiği belirtildi.

Yetkililer tarafından yapılan açıklamaların büyük bir yayılımın önüne geçtiği belirtilen raporda yüksek faiz oranlarının finansman maliyetlerini ve varlık fiyatlarını zorlamasının ciddi bir olasılık olduğu kaydedildi.

GCM Yatırım Banner

Küresel Ekonomi Ne Kadar Büyüyecek?

Rusya- Ukrayna Savaşı ve ABD-Çin arasındaki gerilimlere işaret edilerek jeopolitik risklerin devam ettiği vurgulandı.

2023’te küresel ekonominin yüzde 2,7 büyüyeceğini tahmin eden Kuruluş, ABD’nin yüzde 0,7, Avrupa Bölgesi’nin yüzde 0,3, Çin’in ise yüzde 5,5 büyüyeceğini tahmin ediyor. Raporda Birleşik Krallık’ın yüzde 0,5 küçüleceği öngörüldü.

Enflasyon beklentilerini de kamuoyu ile paylaşan Standard & Poor’s, 2023’te ABD’de yüzde 4,2, Avrupa Bölgesi’nde yüzde 5,9, Çin’de yüzde 2,3, Birleşik Krallık’ta yüzde 5,8 enflasyon beklendiğini duyurdu. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.