Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

S&P Global’den Türkiye Yorumu: Enflasyonda Düşüş Beklemiyoruz

Türkiye’de yeni ekonomi yönetiminin attığı adımlar küresel basında gündem olmaya devam ediyor. S&P'den değerlendirme geldi.
S&P Global’den Türkiye Yorumu: Enflasyonda Düşüş Beklemiyoruz
HABER GİRİŞ

Merkezi New York City’de bulunan S&P Global, Türk ekonomisine yönelik tahminlerini açıkladı. Şirketten Kıdemli Direktör Frank Gill, Türkiye’de enflasyonda kısa vadede düşüş beklemediklerini, enflasyonun yüzde 40 seviyelerinde kalabileceğini belirtti.

Dezenflasyon sürecinin 2024-2025’te başlayabileceğini aktaran Gill, yeni ekonomi yönetimiyle birlikte bir politika dönüşümü gerçekleştiğini söyledi.

Manşet enflasyonun azaltılması için cari açığı azaltmak konusunda Türkiye’nin ciddi olduğunu, ekonomi yönetiminin bunu bankaları sert bir şekilde etkilemeden yaptığını paylaştı.

“Zorlu Bir Süreç”

Talepte yavaşlamanın zorlu bir süreç olduğunu vurgulayan Gill, sistemde zorlu dengeler olduğunu ifade etti.

Türkiye’de negatif reel faizin olduğunu, bu sebeple sermaye girişlerinden yararlanılamadığını dile getirdi. Bunlara rağmen Türkiye’de avantajların ve fırsatların dikkatlerden kaçmadığını belirtti.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.