Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

S&P Global Türkiye için Beklentilerini Yükseltti

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P Global, ABD ile gelişmekte olan piyasalar için ikinci çeyrek ekonomik görünüm raporlarını yayımladı.
S&P Global Türkiye için Beklentilerini Yükseltti
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P Global, son yayımladığı raporda gelişmekte olan ülke ekonomilerine dair büyüme beklentilerini yükseltti. Başta ABD olmak üzere dirençli küresel büyümenin ve gevşeyen finansal koşulların, 2023’ün sonundan bu yana gelişmekte olan piyasalar için makroekonomik koşulları iyileştirdiği söylendi.

Gelişmekte olan ülkelerin hala yüksek faiz oranlarının gecikmeli etkileriyle mücadele etmek zorunda olduğuna dikkat çekilirken, gelişmekte olan ülke ekonomilerine dair büyüme beklentileri 2024 için yüzde 4,1’den yüzde 4,2’ye, 2025 için yüzde 4,5’ten yüzde 4,6’ya yükseltildi.

Türkiye için Beklentiler 60 Baz Puan Artırıldı

Raporda bazı ülkeler için beklentiler yukarı yönde revize edildi. En büyük artış 70 baz puanla Meksika için gelirken, onu 60 baz puanla Türkiye, 50 baz puanla Peru ve 40 baz puanla Hindistan izledi.

S&P Global, Türkiye ekonomisi için büyüme tahminini 2024 için yüzde 2,4’ten yüzde 3’e ve 2025 için yüzde 2,7’den yüzde 3’e yükseltti. 2026 yılı için beklenti ise yüzde 3’ten yüzde 2,8’e indirildi.

Raporda, Çin ekonomisine ilişkin büyüme tahmini bu yıl için yüzde 4,6 olarak korunurken, Hindistan için yüzde 6,4’ten yüzde 6,8’e yükseltildi.

GCM Yatırım Banner

ABD enflasyonu için beklentilerin de yer aldığı raporda, ülke ekonomisinin bu yıl yüzde 2,5 oranında büyüyeceği öngörüldü. Gelecek birkaç yılda ekonominin potansiyelin biraz altında büyümeye geçmesi tahmin edilirken, 2025 yılı için yüzde 1,5 büyüme beklentisi paylaşıldı.

Kurum başka bir raporunda ise beş bölgesel ABD bankasının notunu düşürdü. Yapılan açıklamaya göre First Commonwealth Financial’ın kredi notu düşürülürken, M&T Bank, Synovus Financial, Trustmark ve Valley National Bancorp’un görünümleri “durağan”dan “negatif”e çevrildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın