Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

S&P Açıkladı: 2024’te Sukuk İhracı Bu Seviyeye Ulaşacak

Kredi derecelendirme kuruluşu Standard&Poor's, küresel sukuk ihracının bu yıl 170 milyar dolara ulaşmasının beklendiğini belirtti. Detaylar haberin devamında;
S&P Açıkladı: 2024’te Sukuk İhracı Bu Seviyeye Ulaşacak
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard&Poor’s (S&P), “Sukuk Görünümü 2024 Yılı: İhtiyatlı Bir Şekilde İyimser” başlıklı raporunu yayımladı. Küresel sukuk ihracının 2024 yılı içinde nasıl bir performans sergileyebileceğine ilişkin öngörülerini paylaştı.

ABD merkezli kurumun raporunda, küresel sukuk ihracının bu yıl içinde 160 milyar dolar ila 170 milyar dolar seviyesine ulaşmasının beklendiği ifade edildi.

Bazı temel İslami finans ülkelerindeki artan finansman ihtiyaçları ve küresel likidite koşullarının gevşemesinin bunda etkili olacağını belirtti.

Küresel sukuk ihracının 2023 yılında, bir önceki yıla kıyasla yüzde 6,1 oranında düşüşle 168,4 milyar dolara gerilediği hatırlatıldı.

İhraç hacmindeki bu düşüşün arkasındaki ana etmenlerin, Suudi Arabistan’ın bankacılık sistemindeki sıkılaşan likidite koşulları ve Endonezya’nın düşük mali açığı olduğu bilgisi verildi. Öte yandan, döviz cinsinden sukuk ihracındaki artışla düşüşün bir nebze de olsa telafi edildiği bildirildi.

GCM Yatırım Banner

Raporun devamında, dijitalleşmenin sukuk ihracını kolaylaştırarak bazı fırsatların önünü açabileceği konusuna da değinildi. Bunun, yasal belgelerin uyumlaştırılmasını ve İslam hukukunun standartlaştırılmış bir yorumunu gerektireceği ifade edildi.

İslami finans kurumlarının ilgili standardı benimsemesinin, sukuk araçlarının niteliğini ve risk özelliklerini önemli ölçüde değiştirebilmesi sebebiyle orta vadede ihraç hacimlerini azaltabileceği kaydedildi.

Bu ayın başlarında Suudi Arabistan Ulusal Borç Yönetim Merkezi’nin yerel piyasayı daha da geliştirmek için bir sukuk tasarruf programı başlatma yolunda olduğu açıklanmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın