Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

S&P 500 ve Nasdaq Mart’tan Sonra En Büyük Haftalık Düşüşünü Kaydetti

FED’in faiz kararını açıkladığı haftada, S&P 500 ve Nasdaq endekslerinde kayıplar arttı. Detaylar şöyle…
S&P 500 ve Nasdaq Mart’tan Sonra En Büyük Haftalık Düşüşünü Kaydetti
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Wall Street Cuma günü düşük bir kapanış yaparak gösterge niteliğindeki Hazine getirilerinin 16 yılın en yüksek seviyelerine ulaştığı ve yatırımcıların Federal Reserve’ün şahin görünüm revizyonlarını sindirdiği çalkantılı bir haftayı geride bıraktı.

Üç büyük ABD hisse senedi endeksi de seansın büyük bölümünde dalgalandı ancak haftalık kayıplar bildirdi. S&P 500 ve Nasdaq Mart ayından bu yana haftalık bazda en büyük düşüşlerini kaydetti. Her iki endekste haftalık kayıplar yüzde 3’ü aştı.

S&P 500 haftalık grafik
Kaynak: TradingView

S&P 500 Mart ayından bu yana ilk kez 100 günlük hareketli ortalamanın altına düştü. Bu seviyenin üzerine çıkamaması endeksin hâlâ aşağı yönlü baskı altında olduğunu gösteriyor.

Kuzey Carolina’nın Charlotte kentindeki Horizon Investments’ın portföy yönetimi başkanı Zachary Hill, bu haftaki bazı FED mesajlarının aşırı iyimser hisse senedi yatırımcıları için olumsuz olduğunu söyledi. FED bu hafta gerçekleştirdiği toplantısında, faizleri yüzde 5,25-5,50 seviyesinde sabit tuttu. Ancak gelecek toplantılarda faiz artırımı için kapıyı açık bıraktı

Yatırımcıların odaklarını şahin FED yönlendirmelerinden kenarda bekleyen önemli ekonomik verilere çevirmesiyle ABD Hazine tahvil getirileri 16 yılın en yüksek seviyelerinden geri çekildi.

GCM Yatırım Banner

Fairfield, Connecticut’taki Dakota Wealth’in kıdemli portföy yöneticisi Robert Pavlik, “Yumuşak inişe karşı çalışan pek çok faktör var ve bu FED’e hatırlatılması gereken bir şey, çünkü oranları daha yükseğe itmek bizi resesyona itebilir” değerlendirmesinde bulundu.

S&P 500’ün 11 ana sektörü arasında tüketici ihtiyari sektörleri en yüksek yüzdesel kaybı yaşarken, teknoloji ve enerji kazanan sektörler oldu. ABD borsalarındaki hacim, son 20 işlem gününün tamamındaki ortalama 10,09 milyar hisseye kıyasla 9,47 milyar hisse olarak kaydedildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.