Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Sözleşmeli Personel Düzenlemesindeki Çözüm Teklifi Açıklandı

Sözleşmeli personel düzenlemesi için yapılacak toplantıya sayılı günler kala masadaki çözüm teklifi açıklandı. Sözleşmeli dönemini bitirecek maddeler sıralandı.
Sözleşmeli Personel Düzenlemesindeki Çözüm Teklifi Açıklandı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Seçim döneminin yaklaşmasıyla birlikte hükümet kanadının sendikalarla yaptığı görüşmeler hız kazandı. Kamuoyunda düzenlenmesi beklenen başlıca konular arasında ise sözleşmeli personeller yer aldı. Konuya ilişkin geçen hafta açıklama yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, ilgili sorunları çözme sürecinde olduklarını söylemişti.

Salı günü Memur-Sen ile görüşme yapacak Bakan Bilgin’e sunulacak teklif maddeleri açıklandı. Yeni Şafak’ın haberine göre Memur-Sen’in Bakan Bilgin ile paylaşacağı teklifte, sözleşmeli personelin kadroya alınması ve kimi hakların çalışanlara sağlanması meseleleri görüşülecek.

Sözleşmeli personelin kadroya geçmesi halinde çalıştığı kuruma göre haklarının verileceği bildirildi. 565 bin çalışanı ilgilendiren çözüm teklifinde kamuda sözleşmeli istihdamının tamamen kaldırılması da yer aldı.

Kamuda 4/B statüsünde çalışanların ve idari hizmet sözleşmelilerinin, yapılacak düzenleme ile isteğe bağlı olarak kadroya geçirilmesi planlanıyor.

İstihdam türlerindeki farklıkların ortadan kaldırılması, tüm sözleşmeli personelin 3+1 kapsamına alınması, sözleşmeli ve kadrolu personel arasındaki Gelir Vergisi’nin düzenlenmesi de talepler arasında yer aldı.

GCM Yatırım Banner

Disiplin Hükümleri Dışında Göreve Son Verilemeyecek

Memur-Sen’in teklifinde sıraladığı maddelere göre personellere iş güvencesi verilecek. Personel kadroya geçtiğinde disiplin hükümleri dışında bir gerekçeyle görevine son verilemeyecek.

Yalnızca bazı aylık gelirleri gelir vergisine tabi olacak. Meslekte kademe ve derece ilerlemesi hakkı olacak.

Görevde yükselme sınavlarına katılım sağlanabilecek; sınavla birlikte unvan değiştirme hakkı verilecek.

Yer Değişikliğine İmkan Verilecek

Kurumlar arası yer değişikliği hakkı olacak. Kurum içi yer değişikliği ise münhal kadro söz konusu olması halinde sağlanacak.

İsteğe bağlı yer değişikliğine imkan verilecek. Diğer eş kamu personeli olmasa dahi eş, sağlık ve özel durumlar söz konusu olduğunda yer değişikliği hakkı tanınacak.

Kullanılmayan yıllık izinler sonraki yıla devredilebilecek. 657 sayılı kanunda aranan şartları yerine getirmek şartıyla ücretsiz izin hakkı verilecek.

Yurt dışında eğitim ya da görevlendirme hakkı ve harç imkanı tanınacak. Yemek ücreti yardımı sağlanacak.

Doğum yapan personel doğum izni sonrasında kurumuna dönecek. İstifa eden personel belli şartları karşılanması durumunda memuriyete dönebilecek.

Söz konusu maddelerin Salı günü yapılacak toplantıda kabul görmesi halinde sözleşmeli dönemi kapanmış olacak ve kamuda yeni bir döneme girilecek.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.