Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Soylu: Sığınmacıların Bayramda Suriye’ye Gidişinde Kısıtımız Var

Yaklaşan Ramazan bayramı nedeniyle gündeme gelen Suriyelilerin ülkesine gitmesine ilişkin olarak İçişleri Bakanı Soylu’dan açıklama geldi.
Soylu: Sığınmacıların Bayramda Suriye’ye Gidişinde Kısıtımız Var
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Meclis’te sığınmacılar ile ilgili olarak gerçekleşen sığınmacı tartışmaları hakkında konuştu. TBMM’de gazetecilerin gündeme ilişkin sorularına cevap veren Soylu, sığınmacının memleketlerine gideceklerini, bununla ilgili çalışma yapıldığını açıkladı.

Meselenin provoke edilmeye çalışıldığını belirterek, “Bu bayram için de önümüzdeki bayram için de güvenli bölgelere gidiş konusunda da kısıtımız söz konusu. Bayramda gidişlere müsaade etmemek konusunda değerlendirmemiz var.” dedi.

2021 yıl sonu itibarıyla geçici statü ile Türkiye’ye gelenlere verilen vatandaşlık sayısının 192 bin olduğunu, bunların 120 bininin reşit olduğunu söyledi. Türkiye’de 1 milyonu aşkın kaçak göçmenin yakalandığını belirten Soylu, bugüne kadar 500 bin gönüllü geri dönüş olduğunu aktardı.

Kılıçdaroğlu: Biz Neden Suriyelilere Bakmak Zorundayız?

Kılıçdaroğlu: Biz Neden Suriyelilere Bakmak Zorundayız?CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında sığınmacı, emekli ikramiyesi ve ekonomi gibi konular hakkında konuştu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin toplu ulaşıma yüzde 40 zam yapması konusunda yapılan eleştirileri anlamadığını belirterek, zamların sorumlusunun hükümet olduğunu işaret eden açıklamada bulundu.

Ekonomik krizin ve hayat pahalılığının devam ettiğini, en büyük dramı yaşayanların emekliler olduğunu söyledi. Asgari ücretin neti tutarındaki bayram ikramiyesi tekliflerinin Genel Kurul’da beklediğini aktardı.

GCM Yatırım Banner

Emeklilere verilecek bayram ikramiyesinin açlık sınırının altında olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, “İlk kez bu kadar garip, insanın yüreğinde derin acı bırakan tabloyla karşı karşıyayız. Saray ve şürekâsı ceplerini doldurmakla meşgul.” dedi.

Ardından sözü sığınmacılara getirdi. “24 saat içerisinde Emevi Camisi’nde namaz kılacağız açıklaması yaptılar. Bu lafı ettiler, bir süre sonra 3,8 milyon Suriyeli Türkiye’ye gelmiş. 3,8 milyon Suriyeli hapiste. Dünyada hangi devlet böyle yönetilir? Biz neden 3,8 milyon Suriyeliye bakmak zorundayız? 50 milyar dolardan fazla para harcandı, nereye gitti bu para?” şeklinde konuştu.

Bayramda ülkesine güden mültecilerin dönmesine gerek olmadığını, misafirlik süresinin sınırlı olduğunu belirten CHP lideri, bunların sorumlusunun Soylu olduğunu sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.