Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Soylu Pasaport Harçları için Ücret Farkı Talimatı Verdi

Yeni yılda yüzde yüzün üzerinde zamlanan pasaport harçları nüfus müdürlüklerinde yoğunluk yaratınca Soylu, işlem yapamayanlar için alınan kararı duyurdu.
Soylu Pasaport Harçları için Ücret Farkı Talimatı Verdi
HABER GİRİŞ

Pasaport harçlarına gelmesi beklenen yeni yıl zammı öncesinde Nüfus İl Müdürlüğü’ne yapılan başvurular arttı. Ancak yeni zamdan önce pasaport yenilemek ya da almak isteyenler harç ücretini yatırsa da nüfus müdürlüklerinde randevu bulamamıştı. Ücret artışı öncesi işlemlerini yapmak isteyenlerin başvuruları yeni yıla sarktı.

Nüfus İl Müdürlüğü’ne yapılan başvurularda Ocak 2023’e tarih alanlardan yeni tarife üzerinden harç farkı yatırmaları istendi.

2022 fiyatlarından faydalanmak isteyenlerin oranı arttı, Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) şikayet yağdı.

Konunun gündeme gelmesinin ardından İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dan açıklama geldi.

Dün akşam 24 TV’de katıldığı yayında konuşan Soylu, yaşanan aksaklıklardan dolayı mağduriyet yaşayan vatandaşlardan ücret farkı alınmaması için talimat verdiğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Pasaport defter ve harç ücretlerine uygulanan yüzde 123’lik fiyat artışının, Ocak ayı öncesinde harcını yatıranların başvurularında görülmeyeceğini aktardı.

“Bu Yıl 4,5 Milyon Pasaport Talebiyle Karşılaştık”

Konuşmasında, pasaport başvurularındaki patlamaya dikkat çeken Soylu, yıl içerisinde genelde 2 milyon 100 bin pasaport verildiğini ancak bu yıl 4,5 milyon pasaport talebiyle karşılaştıklarını ifade etti.

Şimdiye kadar 710 bin yerli pasaportun vatandaşlara telim edildiğini söyleyerek, “Bu yıl milyonlarca pasaport basabilme kabiliyeti kazanıyoruz. Mart ayından sonra başka ülkelere de bir ihraç malzemesi olacak” dedi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın