Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Soylu Çin Konsolosluğu’nda Yaşanan Olaya İlişkin Açıklama Yaptı

Süleyman Soylu bugün İstanbul'daki Çin Konsolosluğu önünde yapılan protestolara ilişkin açıklamalarda bulundu. Haberin detayları aşağıda;
Soylu Çin Konsolosluğu’nda Yaşanan Olaya İlişkin Açıklama Yaptı
HABER GİRİŞ

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Türkiye’deki Çin Konsolosluğu önünde Uygur Türklerinin yaptığı protestolar hakkında açıklamalarda bulundu. Soylu, “Uygur Türkü kardeşlerimizin yolu kapatması üzerine, bölgenin güvenliğini sağlamakla sorumlu arkadaşımızla vuku bulan tartışma bizleri üzmüştür.” dedi.

Bugün sabah saatlerinde İstanbul’daki Çin Konsolosluğu önünde yapılan protestolara değinen Soylu, her ülkenin büyükelçiliğinin güvenliğini sağlamanın görev ve sorumlulukları olduğunu kaydetti. Görevli personelin konu hakkındaki titizliğinin de bu sebepten olduğunu öne sürdü.

Kullanılan İfadeler Kastı Aştı

Güvenliğin sağlanırken kullanın bazı ifadelerin kastı aştığını kabul eden Soylu, güvenliği sağlamanın hassas bir görev olduğunu ve bu şekilde ifadelerin kullanılmaması gerektiğine vurguda bulundu.

“Türk soylu kardeşlerimiz” diye hitap ettiği Uygur Türkü vatandaşlarına, uzun dönemli ikametten vatandaşlığa kadar nüfus ve vatandaşlık birimlerinde kurulan özel ofislerde hassasiyet gösterildiğini paylaştı.

Yaşanan olaydan kaynaklı üzüntüsünü belirten Soylu, “Özrümüzü tekrar belirtiyor, konuyla ilgili tahkikatın başladığını ifade etmek istiyoruz.” diyerek açıklamasını sonlandırdı.

GCM Yatırım Banner

İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün Açıklaması

İstanbul Emniyet Müdürlüğü de konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Müdürlük, konsolosluk önünde toplanan bir grubun izinsiz gösteri yapmak amacıyla yolu kapatma girişiminde bulunduğu iletti. Durumun güvenlik güçleri tarafından engellendiği ekledi.

Gruba yapılan ikazlar sırasında kullanılan bazı ifadelerin yanlış anlaşılmaya sebebiyet verdiğini ve kastı aştığını doğrulayarak, “Kardeşlerimizi incitmek için değil, gösteri yasağını hatırlatmak için ikaz yapılmıştır.” denildi.

Gösteri yasağı hatırlatması ve tedbirin vazife olduğunu ancak kullanılan ifadelerin üzüntüye sebebiyet verdiğini aktardı. Ayrıca müdürlük, konuyla ilgili çalışmaların hassasiyetle takip edildiğini duyurdu.

Kaynak: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın