Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Soylu Arama Kurtarma Çalışmalarının Neden Aksadığını Açıkladı

Bakan Soylu, yurt içi ve yurt dışından deprem bölgelerine gelen arama kurtarma ekiplerinin çalışmalarına ilişkin bilgi verdi.
Soylu Arama Kurtarma Çalışmalarının Neden Aksadığını Açıkladı
Son Güncelleme: 
Yorum

Kahramanmaraş’ta dün meydana gelen ve çevre illere yayılan depremin ağır bilançosuna ilişkin bakanlardan açıklamalar gelmeye devam ediyor. Son açıklama, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dan geldi.

Bakan Soylu, “Şu ana kadar yabancı ve yerli 2 bin profesyonel arama-kurtarma birimi, 96 ekip olarak çalışmaktadır” şeklinde açıklama yaptı.

“Tarihimizin en büyük depremlerinden biriyle karşı karşıyayız” diyerek, depremin hem 500 kilometrelik alanı içine alması hem de hava şartlarının çetin olması göz önüne alındığında Türkiye’nin son depremlerde çok daha zorlandığına dikkat çekti.

İçişleri Bakanı, “İkinci depremin üzerinden 29 saat, birinci depremin üzerinden 38 saat geçmiş durumdadır. Tüm kurumlarımızın alanlardaki müdahaleleri sağlaması açısından herkes seferber olmuştur. Bu depremdeki birinci önceliğimiz arama-kurtarmadır” dedi.

Antep-Maraş Arasında 16 Saatlik Beklemeler Oldu

Tüm ekiplerin sahada olduğunu belirten Soylu, ulaşım ve hava şartları nedeniyle aksaklıklar yaşandığını paylaştı.

Bakan, “Yurt dışında ve yurt içinde birçok ekip görevi başındadır” dedi. Arama kurtarma çalışmalarının yanı sıra insani yardım malzemelerinin aktarımına da yoğunluk verildiğini şu sözlerle açıkladı:

“Diğer tüm hizmetler, beslenme, barınma, çadır, konteyner diğer tüm hizmetler vatandaşlarımıza eksiksiz getirilmektedir. Yola çıkıp Antep-Maraş arasında hava koşulları nedeniyle 8 saatlik, bazen 16 saatlik beklemeler oluşmuştur. Bu bize elbette ki mevsimin sunmuş olduğu bir durumdur.” (AA)

Kahramanmaraş’ta 600 Kişi Defnedildi

Kahramanmaraş merkezli yaşanan depremlerde şimdiye kadar 941 binanın yıkıldığını açıklayan Soylu, “Şu ana kadar 600 hemşehrimizi defnettik” dedi.

Toplam 28 Bin Jandarma Sevk Edilecek

Bakan Soylu, sivillerle birlikte arama kurtarma çalışmalarını yürüten ekiplere katılan kolluk kuvvetlerine ilişkin de açıklama yaptı.

Jandarmanın, enkaz atındaki depremzedelerin kurtarılmasından, çadır kurulmasına kadar pek çok işte görevli olduğunu belirterek şöyle konuştu:

“Bölgeye 18 bin jandarma, yaklaşık 10 bin polis sevk ettik. Şimdi 10 bin daha jandarma sevk edeceğiz.” (AA)

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu