Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Sosyal Yardımda Yeni Dönem: Artık Teşvike Geçiliyor!

Sosyal yardımlardan faydalananların sayısı 4 milyonu aştı. Hükümet, bütçeyi sarsan sosyal yardım sistemini değiştirmek için düğmeye bastı. Detaylar haberde;
Sosyal Yardımda Yeni Dönem: Artık Teşvike Geçiliyor!
HABER GİRİŞ

Yüksek enflasyon, geçimini sağlayamayanların sayısını artırdı. Sosyal yardım alan hane sayısı pandemi dönemi öncesine göre 1,1 milyonluk artış yaşadı. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, sosyal yardım sistemine geçen yıl 120 milyar lirayı aşan ödemeler yaparken, Vakıflar Genel Müdürlüğünden, Milli Eğitim Bakanlığına ve belediyelere kadar birçok kurumdan yapılan doğrudan ve dolaylı yardımların da boyutu devasa seviyelere yükseldi.

Yardım yapılacaklarda artan kişi sayısına yetişmek ise Hanize’nin belini büken meselelerden olurken, sosyal yardım sistemini değiştirmek gerekliliği gündeme geldi.

Hükümet, yardımda bulunmak yerine ihtiyaç sahiplerinin kendi kendine yetebilirliğini artırma modeline geçmeyi tercih etti.

Habertürk’ün aktardığına göre yeni sosyal yardım sisteminde fert başına asgari geliri garanti edecek uygulamalar hayat geçirilecek.

Bu kapsamda sosyal yardım kapsamına girenlerin istihdam edilmesi için işverenlere prim teşviki uygulaması imkanı sunulacak.

Manşet Haberleri
Sponsorlu
BİST 100 Günü Nasıl Kapatır?

Bunun için sosyal yardım alan kişiler İş ve İşçi Bulma Kurumu’nun (İŞKUR) uygulanan ‘toplum yararına programlar’, ‘mesleki eğitim programları’, ‘işbaşı eğitim programları’ ve açık işler vasıtasıyla istihdam alanına dahil edilecek.

Söz konusu kişiler çalışabilir durumda ise İŞKUR’a kaydedilip iş arama desteği programına dahil edilecek ve iş bulmaları halinde sigorta primleri karşılanacak. Yeni teşvik programının detaylarının ilerleyen günlerde bakanlıklarca paylaşılması bekleniyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle finansal başarıya giden yolda lider adımı atın.