Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Sosyal Medya Devi Yüzlerce Çalışanının İşine Son Veriyor!

ABD'li sosyal medya şirketi Snap, dünya çapındaki iş gücünün yüzde 10'unun yani yaklaşık 500 çalışanının işine son vereceğini duyurdu. Detaylar haberde;
Sosyal Medya Devi Yüzlerce Çalışanının İşine Son Veriyor!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Amerika Birleşik Devletleri menşeli sosyal medya şirketi Snap de son dönemde çok sayıda çalışanını işten çıkaracağını bildiren şirketler arasına katıldı. Şirket, 2022 yılının ardından yeni bir büyük işten çıkarma dalgasının gerçekleşeceğini duyurdu.

Sosyal medya devi, küresel iş gücünü yüzde 10 azaltmaya yönelik planını duyurdu. Bu plan, yaklaşık 500 çalışanın işine son verileceği anlamına geliyor.

Şirket, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonuna (SEC) yaptığı bildirimde, şirketi yüksek öncelikleri doğrultusunda konumlandırmak ve süreç içinde büyümeyi desteklemek için ekibi yeniden yapılandırma kararı alındığını aktardı.

Bildirimde, kıdem tazminatı ve beraberinde getireceği masraflar nedeniyle 55 ila 75 milyon dolar arasında maliyetin oluşacağına, bunun 45 ila 55 milyon dolarının da nakit olmasının beklendiğinden bahsedildi.

Oluşacak bu maliyetlerin çoğunun 2024’ün ilk çeyreğinde oluşmasının öngörüldüğü ifade edildi.

GCM Yatırım Banner

İşten çıkarmaların küresel çapta olması nedeniyle bu sürecin her ülkedeki yerel yasa ve gerekliliklerine göre ilerleyeceğine dikkat çekildi.

Bu duruma bağlı olarak sürecin bazı bölgelerde 2024’ün ikinci çeyreğine ya da daha sonrasına sarkabileceği bilgisi verildi.

Şirketin son büyük işten çıkarma turu, personelin yüzde 20‘sinin işten çıkarıldığı ve iş kollarının yeniden yapılandırdığı Ağustos 2022 döneminde gerçekleşti. Şirketin son işten çıkarma dalgası ise geçen yıl Kasım ayında gerçekleşmişti.

Snap Hisseleri Düşüşte
Kaynak: MarketWatch

Snap CEO’su Evan Spiegel, platformlarının gençlere verdiği zarar konusunda incelemeye tabi tutulan birkaç sosyal medya yöneticisinden biri olarak geçen hafta Senato Yargı Komitesi önünde ifade vermişti.

Snapchat yapımcısının hisseleri, duyuru sonrasında sabah seansında yaklaşık yüzde 3‘lük düşüş kaydetti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.