Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Sosyal Hizmetlerde Yeni Düzen: Yüzde 50 Artış

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Göktaş, sosyal hizmetlerde önemli bir değişiklik yaşandığına işaret ederek yapılan yeni düzenlemeler hakkında bilgi verdi. İşte detaylar;
Sosyal Hizmetlerde Yeni Düzen: Yüzde 50 Artış
HABER GİRİŞ

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, sosyal hizmet modellerinde önemli düzenlemeler yapıldığını açıkladı. Göktaş açıklamasında yaşlı, engelli aylıkları ile evde bakım yardımı ve sosyal ekonomik destek ödemelerinde yüzde 50’ye yakın bir artış gerçekleştirildiğini duyurdu.

Ocak ayındaki memur maaş katsayısı düzenlemesinin ardından sosyal hizmet modelleri kapsamındaki ücretlerde de düzenlemeye gidildiğini belirtti. Düşük gelirli birey ve ailelere yönelik desteklerin artırıldığını vurguladı.

Yapılan artışlarla birlikte yaşlı aylıklarının 2,348 liradan 3,504 liraya, yüzde 40-69 arası engelli oranına sahip vatandaşların aylıklarının 1,874 liradan 2,797 liraya, yüzde 70 ve üzeri engelli raporu bulunan vatandaşların aylıklarının ise 2,811 liradan 4,196 liraya çıkarıldığını açıkladı.

Engellilerin Sosyal Çevrelerinden Ayrılmaması Destekleniyor

18 yaş altı engelli yakını olan vatandaşlara ödenen engelli yakını aylıklarının da 1,874 liradan 2,797 liraya yükseltildiğini ifade eden Göktaş, engellilerin aileleriyle birlikte yaşayarak sosyal çevrelerinden ayrılmadan desteklenmesine vurguda bulundu.

Bakan Gökta, Evde Bakım Yardımı uygulamasını hayata geçirdiklerini anımsatarak, 2023’te toplamda 116,2 milyar lira “Evde Bakım Yardımı” yapıldığını duyurdu. 2024’ün Ocak-Temmuz dönemi için Evde Bakım Yardımı’nı 5,097 liradan 7,608 liraya çıkardıklarını bildirdi.

GCM Yatırım Banner

18 yaş altı engelli yakını olan vatandaşlara ödenen engelli yakını aylığının da 1874 liradan 2 bin 797 liraya yükseldiğini ifade etti.

Çocukların Öncelikle Ailelerin Yanında Desteklenmesi Hedefleniyor

Çocukların öncelikle aile yanında desteklenmesi ilkesini benimsediklerini söyleyen Göktaş, ihtiyaç sahibi ailelere çocukları için Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) hizmeti sunduklarını kaydetti.

SED’e yönelik ekonomik destek tutarlarında da düzenleme yapıldığını ifade ederek, çocuk başına yapılan ekonomik destek tutarını 3,571 liradan 5,330 liraya yükseltildiğini ve koruyucu ailelere çocuk başına yapılan ödemelerin aylık ortalamasını 5,705 liradan 8,895 liraya çıkarıldığını ekledi.

Bakan Göktaş, “Hiçbir ayrım yok” diyerek bireyin, ailenin ve toplumsal değerlerin korunması, güçlendirilmesi ve geliştirilmesine yönelik adil sosyal hizmet modellerini sürdüreceklerinin altını çizdi.

Yapılan düzenlemenin ardından Şubat ayından itibaren sosyal yardım programlarının aylık ödemelerinin artırılarak hak sahiplerinin hesaplarına yatırılacağını sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın