Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan EYT Sürecine İlişkin Uyarı

SGK, EYT düzenlemesinin Resmi Gazete'de yayımlanıp yürürlüğe girmediğine dikkat çekerek süreçle ilgili detaylar verdi. Detaylar haberde;
Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan EYT Sürecine İlişkin Uyarı
HABER GİRİŞ

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), resmi Twitter hesabından Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesine ilişkin açıklamada bulundu. EYT ilişkin kanun teklifi dün gece Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu tarafından kabul edilerek yasalaştı.

EYT düzenlemesi Meclis’ten siyasi partilerin mutabakatıyla geçti ancak Resmi Gazete’de henüz yayımlanmadı. SGK açıklamasında, emeklilik başvurularının Resmi Gazete’de yayımlandıktan sonra yapılabileceğini vurguladı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’de bugün yaş şartının ortadan kalkmasıyla emekli olacakların maaşlarını Nisan ayında hesaplarına yatacağını açıkladı.

Resmi Gazete’de yayımlandıktan sonraki ilk ayın başında, maaşların müracaatlara göre yatacağını belirtti.

Yaş Şartı TBMM Tarafından Kaldırıldı

Yapılan açıklamada, 8 Eylül 1999 öncesinde ilk defa sigortalı olanların emekli aylığı almak için hak kazanmasında yaş şartının TBMM tarafından kaldırıldığı hatırlatıldı.

GCM Yatırım Banner

TBMM tarafından kabul edilen EYT düzenlemesi için başvuru yapacaklara uyarıda bulunan SGK, düzenlemeye ilişkin yasal sürecin henüz tamamlanmadığına dikkat çekti.

EYT Sürecinde Emeklilik Yol Haritası
KAYNAK: AA

Düzenlemenin, Resmi Gazete’de yayımlanıp yürürlüğe girmediği halde çok sayıda vatandaşın e-Devlet üzerinden veya doğrudan şekilde başvuruda bulunarak aylık talep edildiği kaydedildi.

SGK Aylık Bağlama İşlemlerini En Kısa Sürede Sonuçlandıracak

Kanunun Resmi Gazete’de yayımlanıp yürürlüğe girmeden yapılan EYT taleplerine, SGK tarafından aylık bağlama işleminin yapılmasının yasal olarak mümkün olmadığının altı çizildi.

Tüm süreçlerin tamamlanıp Resmi Gazete’de yayımlanmasıyla birlikte düzenlemenin yürürlüğe girmesiyle SGK’nın aylık bağlama işlemlerini en kısa sürede sonuçlandıracağına işaret edildi.

EYT düzenlemesine ilişkin açıklamada bulunan Bilgin, “Böyle bir acı yaşadığımız dönemde çıkması buruk bir sevinç. Ama çalışanlarımıza, bu süreçte emekli olacaklara hayırlı olsun.” dedi.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.