Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Sony Kar Düşüşüne Rağmen PlayStation 5 Hedefinin Arkasında

Japonya merkezli teknoloji şirketi ikinci çeyrek sonuçlarını açıkladı. Karında düşüş bildiren şirket PlayStation 5 satış hedeflerini korudu.
Sony Kar Düşüşüne Rağmen PlayStation 5 Hedefinin Arkasında
HABER GİRİŞ

Sony, Japon elektronik devinin görüntüleme sensörü işindeki zayıflığın etkisiyle mali yılın ikinci çeyreğinde faaliyet kârında yüzde 29′luk bir düşüş bildirdi. Şirketin geliri 2,8 trilyon yen ile yıllık bazda yüzde artarken, faaliyet karında yüzde 29’luk düşüş yaşandı.

Sony, kârındaki önemli düşüşü görüntüleme sensörü işindeki zayıflığın yanı sıra finansal hizmetler ile eğlence, teknoloji ve hizmet işlerindeki kâr düşüşlerine bağladı. Şirket, çip bölümündeki karının mali yılın ikinci çeyreğinde yüzde 28′in üzerinde düştüğünü söyledi.

Sony, Apple gibi tüketici teknolojisi üretim devlerine kamera çipleri temin ediyor. Kârdaki düşüşe rağmen şirket tüm yıl için satış tahminini yükseltti ve pozitif döviz kurlarından faydalandığı için artık toplam satışın 12,4 trilyon yen beklediğini bildirdi.

Sony ayrıca gelir tahminindeki iyileşmeyi video oyunu, müzik, görüntüleme ve algılama çözümleri iş kollarında beklenen yüksek performansa bağladı. Teknoloji devi popüler PlayStation konsolu, oyun stüdyoları ve oyun ağlarından sorumlu olan oyun ve ağ hizmetleri iş kolunun tüm yıl boyunca beklenenden yüksek satışlar elde ederek performansı artırmasını bekliyor.

Sony, mali yılın ilk çeyreğinde satılan 3,3 milyon adedin üzerine, ikinci çeyrekte 4,9 milyon PlayStation 5 sattığını söyledi. Şirket, kazanç açıklamasında PlayStation 5 konsolunun 2023′te sevk edilen 25 milyon adet hedefine ulaşmasını beklediğini açıkladı.

GCM Yatırım Banner

Sonuçlar, Sony’nin gelirinin yıllık bazda yüzde 33 artışla 3 trilyon Japon yenine, ancak kârının yıllık bazda yüzde 31 düşüşle 253 milyar yene düştüğünü bildirdiği mali yılın ilk çeyreğini takip ediyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.