Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Sony İlk Çeyrek Karında Yüzde 31 Düşüş Bildirdi

Japonya merkezli teknoloji şirketi ilk çeyrekte film ve finans operasyonlarındaki zayıflığın etkisiyle karında düşüş açıkladı.
Sony İlk Çeyrek Karında Yüzde 31 Düşüş Bildirdi
HABER GİRİŞ

Japonya merkezli Sony ilk çeyrek için mali sonuçlarını açıkladı. Şirket ilk çeyrek karının, filmlerinden ve finans işlerinden gelen zayıf performans nedeniyle düştüğünü bildirdi. Rapora göre Nisan-Haziran döneminde faaliyet karı, tahminlerle uyumlu olarak yüzde 31 düşerek 253 milyar yene (1.8 milyar dolar) geriledi.

Gelir ilk çeyrekte 2,46 trilyon yen olurken, faaliyet karı 251,24 milyar yen olarak açıklandı. Film bölümünün karı, televizyon içeriği satışlarının düşmesi ve şirketin sinemalarda daha fazla film yayınlamasının ardından artan pazarlama maliyetleri nedeniyle üçte iki oranında düştü.

Bir zamanlar bir tüketici elektroniği devi olan holding, yönünü daha çok eğlenceye, film, müzik ve oyunlar geliştirmeye döndü. Şirket ayrıca görüntü sensörlerinin lider üreticisi olarak faaliyet gösteriyor.

Mayıs ayında Sony, eğlence sektörüne yatırım yapmak istediği için hayat sigortası ve bankacılığı içeren mali biriminin kısmi bölünmesini incelediğini söyledi. Sony, bu mali yılda 25 milyon PlayStation 5 konsolu satmayı beklediğini açıkladı.

Bu, tedarik zincirindeki sıkıntıların azalmasının ardından bir PlayStation satışları için rekor seviyeyi temsil ediyor. Yeni nesil oyun konsolunun kümülatif satışları 40 milyonu aştı. Sony, Nisan-Haziran çeyreğinde bir önceki yıla göre yüzde 38 artışla 3,3 milyon adet PlayStation 5 sattı.

GCM Yatırım Banner

Rakamlar, tatil alışverişi dönemi sayesinde tüketici elektroniğinin iyi durumda olduğu Aralık çeyreğine kıyasla daha yumuşak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.