Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Son Bir Yılın En İyi Performans Gösteren Yapay Zeka Coinleri

Kripto para piyasasının son bir yılda en iyi performans gösteren kategorisi yapay zeka oldu. Bu kapsamdan geride kalan bir yılın ne çok yükselen yapay zeka coinleri şu şekilde…
Son Bir Yılın En İyi Performans Gösteren Yapay Zeka Coinleri
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Kripto para piyasası Kasım 2021’e kadar süren rallisinin ardından büyük bir çöküş dönemine giriş yaptı. Bu süreçte Bitcoin yüzde 70’e yakın kayıp yaşarken, altcoinlerin büyük bölümü yüzde 90’lık düşüşlere tanık oldu.

Aradan geçen iki sene içerisinde kripto market ayı döngüsü içerisinde hareket etti. Küresel piyasalarda yüksek enflasyon ve faiz artırımları, kripto para piyasasında büyük düşüşleri beraberinde getirdi.

Faizlerin bu yıl indirileceğine ilişkin beklentiler ve Bitcoin’in dört yılda bir gerçekleşen yarılanmasının yaklaşıyor olması, geçen yıldan bu yana piyasada hareketliliğin artmasına neden oldu. En büyük kripto para birimi Bitcoin son bir yıl içerisinde yüzde 140’a yakın yükseliş kaydetti. Dijital varlık yazım itibarıyla 66.500 dolar seviyesinde işlem görüyor.

Geride kalan dönemde altcoin yatırımcılarının en çok kazanç elde ettiği kategori ise yapay zeka oldu. Yapay zeka coinlerinin toplam piyasa değeri bugün itibarıyla 40 milyar dolara yakın seviyede bulunuyor.

Piyasa değeri olarak bakıldığında en büyük yapay zeka tokenleri, NEAR, TAO, RNDR, GRT, THETA, FET ve AGIX olarak sıralanıyor. Son bir yılda yatırımcılara muazzam getiri sağlayan ve en çok yükselen yapay zeka coinlerini bir araya topladık.

GCM Yatırım Banner

PAAL AI (PAAL)

PAAL fiyat grafiği
Kaynak: CoinMarketCap

Kripto para piyasasında geride kalan bir yıl içerisinde en iyi performans gösteren yapay zeka coini PAAL oldu. Dijital varlık bu dönemde yüzde 6500’den fazla artış kaydetti ve değerini 0,58 dolar seviyesine kadar taşıdı.

Altcoinin bu ralli ile mevcut piyasa değeri 450 milyon doların üzerinde bulunuyor. Düşük piyasa değeri nedeniyle PAAL ilerleyen dönem için yüksek getiri potansiyeli taşıyor. Binance’de işleme sunulmamış olan PAAL, Gate,io, HTX, BingX gibi merkezi borsalardan alınabiliyor.

Sleepless AI (AI)

AI fiyat grafiği
Kaynak: CoinMarketCap

Simgesi itibarıyla yapay zekayı temsil eden Sleepless AI (AI) geride kalan bir yıl içerisinde en çok getiri sağlayan bir diğer altcoin oldu. Kripto para birimi son bir yılda yüzde 5100 artış kaydetti ve değerini 1,56 dolar seviyesine kadar taşıdı.

AI’nin piyasa değeri 220 milyon doların üzerinde bulunuyor. Kripto para birimi Mart ayında 2,38 dolara kadar çıkmıştı.

Arkham (ARKM)

ARKM fiyat grafiği
Kaynak: CoinMarketCap

Güçlü rallisi ile yapay zeka kategorisinin öne çıkan bir diğer altcoini ARKM oldu. Geride kalan bir yıl içerisinde yüzde 4300 artış kaydeden ARKM, 2,23 dolar seviyesinde işlem görüyor. Piyasa değeri 450 milyon doların üzerinde bulunan ARKM, 3,99 dolar zirvesine kadar çıkmıştı.

Arkham kendisini blok zincirini ve zincir üzerindeki verileri anonimleştirmek için yapay zekayı (AI) kullanan bir blok zinciri analiz platformu olarak tanımlıyor.

ChainGPT (CGPT)

CGPT fiyat grafiği
Kaynak: CoinMarketCap

OpenAI tarafından geliştirilen ChatGPT ile isim benzerliği taşıyan ChainGPT yapay zeka rüzgarından nasibini aldı. Altcoin geride kalan bir yıl içerisinde 4100 arttı ve fiyatını 0,33 dolara kadar taşıdı. CGPT’nin piyasa değeri 150 milyon dolara yakın seviyede.

Altcoin HTX, Kucoin, Bybit, MEXC gibi borsalardan alınabiliyor. ChainGPT tarafından geliştirilen çözümler perakende kullanıcılar ve işletmeler için özel olarak tasarlandı.

AIOZ Network (AIOZ)

AIOZ fiyat grafiği
Kaynak: CoinMarketCap

Yapay zeka ekosisteminde kazancı ile öne çıkan altcoinlerden biri AIOZ oldu. Geride kalan bir yıl içerisinde yüzde 2700’den fazla artan altcoinin piyasa değeri 900 milyon doların üzerinde bulunuyor. Altcoinin fiyatı 0,84 dolar seviyelerine ulaştı

AIOZ, Mart ayında 1,05 dolara kadar çıkarak zirve seviyesini işaretlemişti. Kripto para birimi Coinbase, KuCoin, HTX, Crypto.com gibi merkezi borsalarda ticarete açılmış durumda.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.